קניית רכבים לפירוק – כל מה שרציתם לדעת

במידה ואתם רוצים לסיים את הפרק עם הרכב המזדקן שלכם מבלי להתעסק במכירה שלו, תוכלו להתקשר עם חברה העוסקת בתחום קניית רכבים לפירוק. לפניכם המדריך המלא איך לעשות את זה נכון מבלי להסתבך

קניית רכבים לפירוק היא סוגיה אשר רבים מאיתנו נתקלו בה במשך חייהם, לרוב כאשר אנו רוצים להשתדרג מבחינת הרכב שלנו. כאשר אנו מגיעים להתלבטות האם לנסות למכור את הרכב, למרות שהוא ידע ימים יפים יותר, או לשלוח אותו לפירוק, כדאי שנדע מהן האפשרויות העומדות לפנינו ומהן ההשלכות של כל אחת מהבחירות. ברבים מן המקרים, כאשר השווי של הרכב כבר מגיע לאלפי שקלים בודדים, בעלי הרכבים מעדיפים שלא לנהל הליך מכירה מייגע, אלא פשוט לשלוח את הרכב לחברה שמתמחה בנושא קניית רכבים לפירוק ולהמשיך הלאה. לרוב, קונה הרכב יהיה בעל מגרש רכבים או סוחר רכב פרטי, אשר יפרק אותו לחלקים, ישפץ אותם ויעלה את ערכם של החלקים, ולאחר מכן ינסה למכור אותם בנפרד על מנת למקסם את הרווח. שימוש נפוץ ורווחי לא פחות בתחום הרכבים לפירוק הוא נושא הברזל. חלקי הברזל של הרכב שווים לא מעט כסף, וניתן למכור אותם לחברות העוסקות בתחום הברזל והמחזור.

לנהלים בנוגע לקנייה ומכירה של רכבים לפירוק ישנה חשיבות מכרעת אשר אי עמידה בהם יכולה להעמיד אתכם במצבים בעייתיים מאוד ואף פליליים. גם המחיר אותו תקבלו על הרכב אינו קבוע בין החברות השונות. לא קיים תעריף קבוע בין החברות עבור קניית רכבים לפירוק, כאשר במידה והצעת המחיר הגיעה מחברה אשר מוכנה לקיים את הנהלים בצורה מסודרת, תוכלו לבחור לפי הסכום אותו תקבלו והרושם האישי שתקבלו. לרוב, מתנהל משא ומתן בין בעלי הרכב לבין הסוחר או החברה המעוניינת לקנות ממנו את הרכב לצורך פירוק, כאשר המחיר נקבע בעיקר לפי מצב הרכב, תקינות החלקים בו, כמות הברזל שניתן למכור מהרכב ועוד.  

קרא עוד...  איך למצוא מידע באינטרנט? כמובן עם חסימה לאתרים לא צנועים ותמונות לא צנועות

ישנם אנשים שחושבים שהם פשוט יקנו כלי עבודה ויפרקו את הרכב שלהם, זה אומנם אפשרי, אבל ממש ממש לא רעיון חכם, זה גם יקח זמן, וגם זה תהליך מסוכן שרק בעל מקצוע צריך לעשות לדעתי.

קניית רכבים לפירוק – מהם הנהלים?                                           

הבסיס של הנהלים בכל הקשור לקנייה ומכירה של רכבים לפירוק, היא שהמדינה תהיה מודעת לתהליך. כאשר אתם מעבירים את הרכב לעסק מסוים מתוך מטרה שיפרק אותו או יעשה בו כל שימוש אחר, הרכב למעשה עובר בעלות. לא תרצו להגיע למצב שלפתע תקבלו בדואר מכתב עם קנס או זימון לטסט עבור הרכב שמבחינתכם כבר לא ברשותכם, רק כי לא ביצעתם את הנהלים כמו שצריך, ובעקבות כך הרכב נותר על שמכם במשרד הרישוי. במקרים חמורים יותר, וכאשר אין לכם שליטה על הייעוד שהסוחר הפרטי לו העברתם את הרכב מייעד לרכב שלכם, אתם עלולים אף להסתבך במקרים חמורים יותר, במידה והרכב יהיה מעורב בפעילות לא חוקית.

כאשר אתם מוכרים רכב לפירוק, חשוב מאוד שתבצעו מול משרד הרישוי הליך הנקרא "הליך הורדה מהכביש", אשר בעצם יגרע את רישומו של הרכב ממחשבי משרד הרישוי ויתן לכם ראש שקט מהרכב שזה עתה נפרדתם ממנו. למעשה, מכיוון שהרכב לא מיועד עוד לעלייה על הכביש, אתם למעשה "מסמנים" אותו כרכב אשר לא מיועד עוד לנסיעה על הכביש, מקבלים את האישור על כך ויכולים להיות רגועים. לא מדובר בתהליך מורכב או מסובך מדי, כפי שנסביר מיד, אבל יש צורך להשלים אותו כמו שצריך, בדיוק לפני הנהלים, כדי למנוע הסתבכויות ומצבים לא נעימים בעתיד.

קרא עוד...  גורמים שיש לקחת בחשבון בעת ​​רכישת פאנלים סולאריים

הורדת רכב מהכביש – איך זה עובד?

הליך ההורדה מהכביש אינו כרוך בתשלום אלא רק בבירוקרטיה מול משרד הרישוי, אשר מומלץ להשלים עוד בטרם העברתם את הרכב לידיים של הסוחר הפרטי או של מגרש הרכבים איתו הגעתם לסיכום. ראשית, עליכם להבין כי לא ניתן להוריד מהכביש רכב אשר יש עליו שעבוד, עיקול, חוב כלשהו או כל מגבלה אחרת. במידה ואחד מאלו קיימים על הרכב שלכם, תאלצו להסדיר את הסוגיה בטרם תגישו בקשה להורדת הרכב מהכביש.

במידה והנושא טופל או לא נדרש טיפול, יש להגיע למשרד הרישוי (כל סניף שתבחרו) דרך זימון תור באפליקציית MyVisit, עם מסמך המאשר כי אתם בעלי הרכב, לדוגמא רישיון רכב בתוקף. בנוסף, יש להגיע עם תעודת הזהות של בעלי הרכב וצילום צ'ק בו רשומים פרטי חשבון הבנק של בעל הרכב, בנוסף למסמך המעיד על ניהול חשבון הבנק. במידה ומי שיגיע לבצע את ההליך בפועל הוא אינו בעל הרכב הרשום, מיופה הכוח יצטרך להגיע למשרד הרישוי עם טופס ייפוי כוח חתום על ידי בעלי הרכב, יחד עם תעודות הזהות של בעלי הרכב ושל מיופה הכוח.

בהמשך, תתבקשו למלא טופס בקשה לביטול הרישום של הרכב במשרד הרישוי, כאשר כיום ישנה אפשרות למלא את הטופס באופן מקוון בקישור הבא.

קניית רכבים לפירוק – דברים שחשוב לדעת

ביטול הליך ביטול הרישום – ככלל, רכב אשר רישומו בוטל במשרד הרישוי, רישיונו לא יחודש בשנית, אלא אם תעמדו בתנאים הבאים. באפשרותכם לבטל את ההליך בתוך 30 ימים מיום ביטול הרישום. תדרשו להגיש תצהיר למשרד הרישוי, חתום על ידי עורך דין, בו תציינו כי הרכב תקין, שלם ויכול לחזור לכביש. במידה ותרצו לבצע את ההליך למרות שחלף יותר מחודש ביום ביטול הרישום במשרד הרישוי, תדרשו להגיש את אותו התצהיר, כאשר בנוסף תדרשו להגיע עם הרכב לבדיקה במוסף מורשה על פי סעיף 308. במידה והרכב תקין, המוסף ינפיק מסמך המעיד על כך שהרכב רשאי לחזור לכביש. את המסמך תגישו במסגרת הבקשה למשרד הרישוי.

קרא עוד...  כיצד להגיש בקשה לויזה לארה"ב לישראלים

* הסרת לוחיות הרישוי – במידה והורדתם את הרכב מהכביש במסגרת הליך ביטול הרישום, תדרשו להסיר בעצמכם את לוחיות הרישוי של הרכב ולדאוג כי הם יושמדו.

* ביטול אגרת רישוי – מהיום בו הרכב נגרע מהמחשבים של משרד הרישוי לצמיתות, לא תדרשו לשלם עוד את אגרת רישוי הרכב. דרישת התשלום תתבטל באופן אוטומטי על ידי משרד הרישוי. במידה ונותר עוד יותר מחודש אחד לסיום תקופת האגרה עליה שילמתם, תקבלו החזר יחסי עבור הסכום. את ההחזר תקבלו על ידי מילוי טופס להחזר אגרת רישוי רכב, אשר גם אותו תוכלו לעשות באופן מקוון.

סיכום

התקשרות עם סוחר פרטי או מגרש רכבים העוסק בנושא של קניית רכבים מפירוק, היא במקרים רבים האפשרות הנוחה ביותר לסיים את הפרק עם הרכב המיושן שלכם, שכבר עושה לכם הרבה צרות וגורם לכם להוציא אלפי שקלים בשנה על מוסכים. ניהול משא ומתן מול קונים פוטנציאליים על סכומי מכירה של אלפי שקלים בודדים, מובילים רבים מהמוכרים בסופו של דבר לוותר על האפשרות ולבחור באופציה של מכירת הרכב לסוחר רכבים פרטי. במידה ובחרתם בהליך הזה במקום בהליך מכירה רגיל, חשוב מאוד  שתעמדו בנהלים הלא מסובכים שכרוכים בהורדת רכבים מהכביש. יש למלא את הטפסים באופן מדויק ועל פי ההנחיות אשר צוינו כאן לאורך המאמר, לדאוג להשמדת לוחיות הרישוי ולעמוד בכל התנאים אשר קבע משרד הרישוי עבור הליך הורדת רכב מהכביש. בנוסף, תוכלו לקבל החזר יחסי על תשלום אגרת הרישוי אשר שילמתם בתחילת השנה, עבור החודשים עליהם שילמתם אגרה אך הרכב כבר הורד מהכביש.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן