תיקונים לברית בימינו

יוסי נשאל לפני חודש 1

שךום הרב התחלתי לעשות תיקונים לברית אבל אני לא מרגיש כל כך שינוי האם זה לוקח הרבה זמן אני גם מפחד שהילדים שלי יהיו להם בעיות בגלל זה והתיקונים הם גדולים מדי יש הרבה ואני לא יודע בדיוק מה לעשות קודם כל יש את התיקון של האריז"ל על פי הרב פתייה והאר"י אומר שיימחלו לו עוונותיו {כמובן עם תשובה אמיתית וכנה} , ומשמר בליל שישי , ולהרבות באותיות הקודש, ומקווה.
זה מה שהבנתי אבל יש הרבהעוד וזה גם קשה לי מאוד אפשר עזרה בעניין

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני חודש 1

שלום וברכה,
אשריך שאתה רוצה לזכות לתיקון הברית בשלמות.
ראשית, חשוב שתדע, גם לדעת המקובלים והמחמירים ביותר - ניתן היום לפדות את הצמות שאותם תיקן האר"י הקדוש בכסף, וכך טוב שתעשה, בפרט שאתה אומר שאינך מסוגל לעמוד בסיגופים.
תיקון הברית, מתחיל קודם כל בהתרחקות מהחטא. כלומר, להתקין חסימה טובה לטלפון במידה ויש לך סמארטפון כמו כשר פליי או נט פרי (נט פרי טוב גם למחשב) ולהתחתן כמה שיותר מהר במידה ואתה בן 18 ומעלה. זה הדבר הראשון שבלעדיו ממש אין מה לדבר על דברים נוספים.
בנוסף לכך נוסיף דברים שצדיקים רבים כתבו שהם תיקון הברית ללא סיגופים.

 1. טבילה במקווה - להשתדל כל יום, ובפרט בערב שבת. טוב ללכת למקווה האר"י הקדוש שיש עליו סגולות רבות בפרט בנושא הברית.
 2. צדקה - להרבות בצדקה זה העיקר, אך ניתן גם לעשות את התיקון לדעת הבן איש חי יש לתת לכתחילה ממון כמו שאתה אוכל בכל יום (כלומר אם אתה אוכל בכל יום ב20 ש"ח אז תן 20 ש"ח) כפול 84 (מספר פ"ד תעניות שתיקן רבינו האר"י) ואם אין ידך מסגת הוא כותב שניתן לתת מה ששווה ל250 גרם ליפתן (כמו חומוס, ביצה וכו') ו250 גרם לחם - בקירוב זה יוצא 2-5 ש"ח ליום כפול פ"ד פעמים (84) על כל פעם ופעם. לשיטת בעל התניא אם פגמת מעל 3 פעמים ניתן לתת 3 פעמים וזה מספיק. לדעת השד"ה (רבי שאול דוויק הכהן) ניתן לתת פרוטה (10 אגורות) כנגד כל יום תענית וזה מספיק. נהגו לצום ביום שנותנים את פדיון התעניות ולומר את התפילה שמביא רבי יהודה פתיה זיע"א בספר מנחת יהודה. אך העיקר זה לתת צדקה בכל יום אפילו 10 אגורות.
 3. טוב לעשות ליל משמר (לילה שנשארים ערים ולומדים תורה כל הלילה) כנגד כל פעם שנפלת, אך אם זה קשה, ונפלת הרבה, סומכים על דעת בעל התניא ועושים את זה 3 פעמים בלבד. ניתן לעשות את זה גם בהושענא רבא ושבועות.
 4. טוב מאוד לקרוא תיקון הכללי בכל יום ובפרט אם היה חס ושלום קרי וכו'. הרב מנחם מנשה, רבי חיים פלאג'י, הרב כדורי, הרב מרדכי אליהו, האדמו"ר מצאנז, רבי חיים סינואני, הבית ישראל מגור, ועוד המון המון צדיקים אמרו לקרוא את התיקון הכללי - וזה נחשב כקריאת ספר תהילים שלם.
 5. להגיע לציון הקדוש של רבינו נחמן מברסלב ולקרוא שם את התיקון הכללי, שהוא הבטיח שימתח לאורך ולרוחב למי שיקרא שם את התיקון הכללי כדי שיהיה לו תיקון הברית. ובפרט בראש השנה שאז רבינו אמר שהוא יכול לעשות תיקונים לנשמת היהודי מה שאי אפשר כל השנה. וכך רבים היו שולחים את תלמידיהם לאומן לקבל את התיקון. ויש מזה ספרים שלמים של צדיקים ששלחו את תלמידיהם לקבל שם את התיקון הקדוש (אף שלא השתייכו לברסלב כלל.)
 6. ישנה את התפילה שמופיעה בסידורים בתפילת עמידה בתקע שופר, טוב לומר אותה.
 7. קריאת תהילים מועילה מאוד לתיקון הברית וזה מופיע בספרים לאין מספר.
 8. לימוד תורה, בפרט לימוד גמרא ועדיף גם ללמוד בלילה אפילו אם למדת ביום (טוב להצטרף לדף היומי) 
 9. האר"י הקדוש אמר שטוב לבעל תשובה ללמוד 5 דפים בזוהר הקדוש בכל יום (מדובר על קריאת הארמית ולא מעבר לזה)
 10. לומר בכל יום קריאת שמע שעל המיטה. זה מתקן מאוד את הברית
 11. עניית אמן יהא שמיא רבא בכוונה, שהשם ימלוך על העולם באופן שלא תהיה בריה שתכחיש את מציאות השם ואת אמונת ישראל - והשם יסיר את עמלק מהעולם שהם קליפת הכפירה.

הכלל החשוב עם התיקונים הוא שאם קשה לך מדי ואתה נחלש בעבודת השם בכלל על ידי התיקונים, כרגע תניח אותם בצד ותתמקד בעבודת השם שלך על פי ההלכה ולאט לאט תוסיף מה שתוכל.
העיקר בתיקון הברית הוא: מקווה, צדקה בכל יום, קריאת שמע שעל המיטה, תיקון הכללי.
שיהיה בהצלחה. אל תעמיס על עצמך עם הצומות, הבעל שם טוב כותב שזאת עבודה שכמעט ואינה שייכת היום, גם למי שנפל במה שנפל.
בברכה,
איתמר חיים
 

דילוג לתוכן