תיקון הכללי

מיכאל נשאל לפני חודש 1

שלום כבוד הרב!
נפלא לדעת שיש מקום בו עונות על שאלות בנושאי חסידות, תודה רבה לכם על הזכות.
רציתי בבקשה לשאול: ידוע שבכוח קריאת תיקון הכללי לתקן מקרה לילה. האם התיקון פועל גם אם רק קוראים את הפרקים בלי תפילה לפני או אחרי ובלי הבנה כל כך של המילים? ואם היו מילים שקראתי בניקוד לא נכון ורק לאחר עשרות פעמים הבחנתי בטעותי. התיקון פעל גם אם לא הגיתי טוב מילה?
עוד אשמח לשאול: האם מותר לדבר בין פרק לפרק כשיש צורך? תודה רבה!
(אשמח לקבל הודעה למייל כשיש תשובה)

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני חודש 1

שלום וברכה לשואל היקר.
לגבי השאלות שלך:

  1. רבנו תיקן את התיקון הכללי ללא התפילה לפני ואחרי, ואמר שלמקרה לילה מועיל גם אמירה עם כוונה מועטה במידה וזה היה ללא הירהורים ביום וללא מראות אסורים ביום שלפני. אך ציין בפירוש שגם אמירה ללא כוונה או בהיסח הדעת מועילה מאוד מאוד.
  2. לגבי קריאה לא נכונה: ידוע התשובה של הבן איש חי בספר רב פעלים על אדם שהניח תפילין לאורך ימים ושנים (כמובן שפעל לפי ההלכה ובדק לפי מה שההלכה מגדירה) והתברר למפרע שהתפילין שלו היו פסולים - מה יעשה? האם נחשב שקרקפתא דלא מנח תפילין?! תשובתו הייתה שנחשב לו להנחת תפילין, כי הוא כיוון וחשב שהוא מניח תפילין כשרות ונהג על פי ההלכה. גם אתה טעית, ושלא במתכוון, לעניות דעתי, נחשב לך וודאי שאמרת.
  3. לגבי דיבור בין פרק לפרק, לכתחילה לא יעשה את זה, אך אם נאנס וכו' וחייב ממש לדבר, יכול. אך כדאי כמו כל ייחוד שלא לדבר, וידוע שהתיקון הכללי הוא ייחוד איום ונורא שמתקן ממש בעולמות העליונים.

נ.ב כמובן שטוב מאוד לומר את התפילות לפני ולהתכוון בתיקון הכללי, וכל האמור מעלה הוא בבחינת אונס או שגגה.
בברכה,
איתמר חיים

דילוג לתוכן