שמירת נידה חלקית

עפר נשאל לפני 4 חודשים

שלום רב,אני חילוני ונשוי לדתיה, אנחנו שומרים נידה באופן שכ 11 יום אין יחסים מלאים אך יש מגע.מאחר וזה גורם לבעיות רבות רציתי לשאול האם עדיף הלכתית לשמור יותר, כלומר גם מגע, אך ללא שבעת הנקיים. וכך יכול להיות שלום בית.תודה

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 4 חודשים

שלום וברכה,
חשוב מאוד שתקראו את כל התשובה.

קודם כל, אשריך שאתה משתדל למען אשתך.

אין אפשרות לשמור נידה באופן חלקי, ואין אפשרות לבטל את השבעה נקיים.

קודם כל חשוב להבין שאכן, יש איסור חמור הרבה יותר לקיים יחסים בזמן נידה, אך יש איסור תורה מפורש גם במגע וקרבה שכן כתוב: "וְאֶל אִשָּׁה בְּנִדַּת טֻמְאָתָהּ לֹא תִקְרַב לְגַלּוֹת עֶרְוָתָהּ." (ויקרא י"ח פסוק י"ט).

ובספר החינוך מצווה קפ"ח, ובספר מניין המצוות לרמב"ם, ובסמ"ג מצווה קכ"ו - מובא (ואין חולק על כך) שיש מצווה דאורייתא, כלומר מדין תורה ולא מתוך דברי חכמים שאסור לאדם להתקרב אל העריות, ובכללם גם אל הנידה ולהפך.

כלומר - אין שום אפשרות מבחינה הלכתית להתיר מגע וכו' (ובוודאי לא יחסים - אפילו בצורה חלקית) בזמן הנידה ושבעת הנקיים.

כמו כן, שאלת, האם ניתן לבטל במצב כמו שלכם את השבעה נקיים?

אני לא אתן לך הסבר על למה ואיך הגיעו לעולם שבעה נקיים (במידה ותרצו - ראה טור עם בית יוסף וב"ח על סימן קפ"ג ביורה דעה ששם הנושא מוסבר באורך), אך לכל הדעות - אין שום יכולת בעולם לעקור את השבעה נקיים, ואפילו אם הייתה כרגע סנהדרין לא היה ניתן לעקור אותה. התוספות מביא שרק בזמן המשיח יהיה ניתן לבטל את השבעה נקיים במידה והמשיח ועם ישראל ירצו בכלל בכך.

כלומר - אין אפשרות לעקוף את זה, ומי שמתיר לעצמו את זה - עובר על איסורים חמורים שבכללן נידה, זיבה ועוד עובר על מצווה דאורייתא של אחרי רבים להטות ומצווה לשמוע בקול חכמים (כולם מצוות דאורייתא) - כלומר עובר על איסורים שיש בהם כרת.

לכן, הפתרון הוא ללמוד איך לחיות עם זה. וכמו שאתה יודע, ישנם מיליונים בעולם שחיים כך, ובוודאי בעבר כל עם ישראל היה חי כך.
איך לומדים?

  • אז מה שאני ממליץ קודם כל זה לפנות לארגון התקשרות זוגית שעוסק בחיי נישואין של דתיים וחילונים, ממש המצב שלכם 077-2172770
  • בנוסף לכך, אני ממליץ שעל אף שאתה נשוי זה זמן, תפנה למדריך חתנים, שידבר איתך ויסביר לך את החשיבות של מצוות הנידה לקשר שלכם.
  • אני ממליץ לפנות למכון פוע"ה בכדי להבין איך אפשר לקצר את המחזור, הן מצד הקלות הלכתיות והן מצד ידע שיש להם בכדי לגרום לדימום להיות יותר קל ומהיר ובכך תוכלו להיטהר יותר מהר.

אמר רבי מאיר, (כמובן שיש עוד הסברים): "מפני מה אמרה תורה נידה לשבעה? מפני שרגיל בה וקץ בה; אמרה תורה: תהא טמאה שבעה ימים, כדי שתהא חביבה על בעלה בשעת כניסתה לחופה ( מסכת נידה לא,ב)"

כלומר - זוג שרגיל אחד בשני, מגיע למצבים לרוב של התרחקות לאחר זמן - וכל אדם יכול לראות שהמון זוגות לצערנו שלא שומרים על הלכות טהרה מגיעים למצב שבו הם מתרחקים עד למצב של גירושין וכו'.

בכל מקרה או שאלה בנושא אני ממליץ לפנות למכון פוע"ה 02-6515050 בכדי לשאול שאלות בנושא, ולקבל מענה עדין, נעים ומתאים למצב שלכם.
בהצלחה רבה,
איתמר חיים

דילוג לתוכן