האם ללכת ללמוד במדרשה או ללמוד באוניברסיטה?

שאל את הרב - שאלות בהלכה, חסידות, הנהגה ועודקטגוריה: שאלות בהלכה (כללי)האם ללכת ללמוד במדרשה או ללמוד באוניברסיטה?
אנונימית נשאל לפני 11 חודשים

שלום לרב,
יש לי שאלה הקשורה להתחזקות בדת:
אני בת 20, כרגע משרתת בצה״ל.
גדלתי בבית בו רק אמא, אחי הקטן ואני שומרים את השבת. מוסדות החינוך שהייתי בהם היו דתיים. אך עם זאת, חיי התנהלו בצורה די מוזרה. תמיד הייתה בי אהבה בלתי מוסברת לדת. בכל פעם שהייתה לי הזדמנות ללמוד קצת יותר על הדת הייתי מנצלת אותה. בעיקר בתקופה בה למדתי באולפנא. אני מקווה לראות את עצמי בעוד כמה שנים במקום אחר מהמקום בו אני נמצאת עכשיו.
לצערי, נתקלתי בנסיון שמקשה עליי להתקדם הלאה ובעזרת ה׳ לרצות את הקב״ה.
אני מרגישה כאילו אני נמצאת בין שני עולמות.
א. העולם שאני כלכך רוצה להיות בו, מקום שיאפשר לי להרגיש באמת בת של מלך, מקום שבו אוכל להרים את הראש בביטחון וגאווה כאשר אני מתלבשת בצניעות. מקום בו הקב״ה יברך אותי בזיווג הגון ושאוכל לזכות להקים בית מכובד בעזרת ה׳.
ב. מקום שאני רגילה אליו. למרות שאני באה מסביבה של מסורתיים, אני לא מרגישה שזה מספיק. אני מרגישה שזה מקום בו אני לא מצליחה להקשיב לנפש שלי. כאילו הנפש שלי צועקת ומתייסרת כדי שאביא אותה למקום אליו היא שייכת.
אבל משום מה, אני לא מצליחה!
הדבר שהכי קשה לי, הוא עיניין הצניעות לצערי. אני חושבת שבגלל שהסביבה שבה אני נמצאת היא לא הכי דתייה זה משפיע עליי לרעה- דבר זה מעציב אותי מאוד ..
אני באמת לא יודעת מה לעשות בכדי לשנות את זה. אני מרגישה בכל יום איך הרצון שלי להשתפר ולהצליח לעבור את הניסיון הזה נכלא על ידי יצר הרע.
אני עתידה להשתחרר עוד פחות מחודשיים בעזרת ה׳, אז חשבתי שאולי כדאי שארשם למדרשה. מקומות כאלה תמיד עשו לי טוב. ואני מאמינה שמדרשה תוכל לקדם אותי קצת יותר ולתת לי כלים להמשך, אך המשפחה שלי מעדיפה שאתחיל ללמוד לתואר.
אני לא יודעת מה אוכל לעשות בכדי לשנות את זה ולעבור את הקושי הזה.
אשמח לעצתך הטובה.
תודה רבה על הכל!

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 9 חודשים

שלום וברכה, 
סליחה על המענה בעיכוב.
אם ברצונך באמת להתחיל להתעמק בתורה ובדבר השם - במדרשה מקומך.
הרבי נחמן אומר על הפסוק "אחד היה אברהם" שכל אחד צריך להיות כמו אברהם אבינו - לא לראות אף אחד, לא להתחשב באף אחד (כמובן בהדרכת רב/רבנית - ומבלי לעבור על ההלכה) וללכת עם דבר השם בעולם, כמו שאברהם אבינו "מרד" בכל העולם האלילי לבדו, וגילה בעולם את השם יתברך - כך כל אחד צריך.
לכן, אני ממליץ לך לבינתיים לשמוע שיעורים, וכמה שיותר מהר לעזוב את המסגרת הצבאית, ללמוד תורה במדרשה, להתחזק - ולהבין מי את ומה זה באמת אומר להיות יהודיה, וכמובן שלאחר מכן ניתן גם ללמוד במוסדות אלו ואחרים מקצוע ולעבוד במקום מכובד.
שיהיה לך בהצלחה רבה,
בברכה,
איתמר חיים

דילוג לתוכן