פגם הברית: לא מצליח להפסיק

אנונימי נשאל לפני שבוע 1

שלום וברכה לכבוד הרב אני ילד כמעט בן 16 ולא מצליח להפסיק לפגום בברית וגם אני רוצה לתקן את הברית ולהפסיק עם זה לתמיד מה עליי לעשות אשמח לעזרה

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני שבוע 1

שלום וברכה,
אשריך שאתה רוצה להתחזק בשמירת הברית, שזה העיקר שבו תלוי קדושת ישראל.
קודם כל אקדים ואומר לך - שאינך ילד! מבחינת התורה אתה נחשב לבוגר, וכך אתה צריך להתייחס אל עצמך. מבחינת התורה אתה יכול לקדש אישה ולשאת אישה וכו' וכו', נכון שהיום זה כבר לא נהוג, אך אתה בוגר לכל דבר ועניין בעיניי השם יתברך.
לגבי השאלה שלך,
התשובה לכך מחולקת לכמה מישורים:
סור מרע ועשה טוב.
סור מרע:
תדע, שכל עוד אדם מחזיק באינטרנט פרוץ (בלי הגנה טובה) אי אפשר שהוא ישמור את העיניים. ברגע שאדם רואה נשים, ובפרט נשים לא צנועות - אין מנוס אלא שיגיע למצב של חטא. פשוט אין. השם בעצמו מעיד את זה "וְלֹא תָתֻרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זֹנִים אַחֲרֵיהֶם"
כלומר, אדם שעיניו מסתובבות בעולם, רואות נשים - בסוף יגיע ל"זונים אחריהם" ממש יגיע לפגם הברית במעשה, ואף לנפילות עם נשים אסורות, נידה, ניאוף ועוד. זה חוק. מי שמסתכל, בסוף מגיע למצב של פגם.
אז איך נמנעים מכך? 
א. שומרים את העיניים ברחוב ובחיים הכלליים
ב. לא רואים טלויזיה, סדרות, סרטים, ובוודאי שלא סרטי ניאוף וכו'. תמונות של נשים... פייסבוק... אינסטגרם ויתר מראין בישין.
ג. מתרחקים מכל דבר ומקום שאתה יודע שיש שם מראות אסורים (חוף ים, רחובות בערים שהם נשים הולכות שלא בצניעות, סביבת חברים שאינם יראי שמיים).
ד. מתרחקים מחברה רעה שאיננה יראת שמיים.
ה. תתרחק מבדידות. כמובן תהיה בחברה טובה.
ו. תישמר מייחוד עם נשים.
בכדי להתרחק ממראות אסורים בטלפון ובמחשב:
מבדיקות שלנו, נטפרי הם הספקים היחידים שבאמת מסננים את האינטרנט. יש להם מערכת שכמעט בלתי ניתן לעקוף, סינון תכנים עם תוכנה וגם גויים שיושבים וסוקרים את התכנים שאותם אדם מבקש לצפות בהם.
לא שילמו לנו, עשינו על חשבוננו בדיקות מקיפות.
עשה טוב:
כאן אנו נדבר על מה עושים כדי לתקן, וכמובן לא ליפול - על הצד החיובי.
אז מה ניתן לעשות:
א. לומר תיקון הכללי כל יום.
ב. לתת צדקה
ג. להתפלל על זה ולבקש מהשם שיעזור לך במילים שלך.
ד. לא להתייאש אפילו אם את נופל, גם אם יקח הרבה פעמים, בעזרת השם בסוף תצא מזה.
ה. לנסוע לאומן, ובפרט לראש השנה
ו. להשתדל ללכת למקווה כל יום, ואם לא ניתן אז לפחות לפני שבת.
ז. ללמוד בכל יום תורה בקביעות (בשעה קבועה) ובפרט בנושאים הקשורים לברית כמו בספר "טהרת קודש", "ראשית חכמה", ליקוטי מוהר"ן, "תניא" ועוד. 
אני ממליץ לך להתחבר לרבנים צדיקים כמו הרב ישראל אברג'ל שיש לו הרבה דרשות מהנושא הזה של שמירת הברית, ובאופן כללי תשמע שיעור יומי אפילו בנושא, שכן אתה חייב להתחזק בזה.
ח. לשמוח. כתוב בליקוטי מוהר"ן שאדם נופל בנושא הזה כי יש בו עצבות, זה יכול להיות עצבות שאתה אפילו לא מכיר בה, אבל נמצאת פנימה, שכן אם היית שמח - היית מרגיש מלא טוב ולא הולך לחפש דברים כאלו שמהווים תחליף נפשי לשמחה.
לכן, תשמח, תעשה דברים שמשמחים - מוזיקה שמותר, חברים יראי שמיים, לימוד תורה ועוד ועוד, כל אחד לפי עניינו - העיקר שתעשה דברים שממלאים אותך בתחושת משמעות. שזאת השמחה האמיתית - קח זקן ותעזור לו, קח יתום ותיתן לו חום ואהבה. תאסוף מצרכים לעניים, תלמד תורה עם חברותא. אלו דברים שמשמחים בתחושה פנימית עמוקה.
הרבי נחמן אומר שאדם ששמח השם יתברך שומר אותו שלא יפול לפגם הברית, אבל כמובן שצריך שמחה אמיתית, שתרגיש שאתה שווה משהו ולא תנסה לשאוב הנאה ושמחה מזוייפת של פגם הברית.
תמשיך ובעזרת השם יתברך תצליח.
אל תתרגש אם אתה נופל - אתה תצא מזה.
אם אתה צריך עוד עצה, אתה מוזמן לשאול.
בברכה,
איתמר חיים
 
 
 
 

דילוג לתוכן