ערב רב הוא מולד או יהודי שהתקלקל?

אנונימי asked 3 חודשים ago
שלום לכבוד הרב, ראיתי שכתבת שסטרא אחרא שאחוזה בהן הנשמות הוא מהמונעים של הדור וזה הזכיר לי גם שיעור ששמעתי על הערב רב וביניהח הנפילים "שנפלו מקדושתם" ואם זה העלה לי קושיה לכאורה בערב רב לא היה שייך מתחילה קדושה ואם כן האם לכאורה על פי זה ערב רב הוא יהודי שהתקלקל ואם כן לכאורה זה תמוה כי הזוהר כותב "ולא נודע כי באו אל קרבה" כל השתדלות שתעשה על הערב רב לא יואיל אם כן היהודי הנ"ל חסר תקנה לגמרי האם ההבנה הזאת נכונה?
1 Answers
מערכת אתר אשובה צוות answered 3 חודשים ago

שלום וברכה,

ערב רב זה דבר "מולד" -

הערב רב הם נשמות שלא עלו להיות בנשמות ישראל בזמן שהאבות ויוסף הצדיק העלו את נשמות ישראל מתוך הסטרא אחרא אל תוך קדושת ישראל.

מאז ימי משה רבנו עוסקים הצדיקים האמיתיים (דוד המלך, ועוד צדיקים אדירים), ובפרט יחידי הדורות (משה רבנו, רבי שמעון בר יוחאי, האר"י, הבעל שם טוב ורבי נחמן מברסלב) להוציא את אותם נשמות מהקליפה בכדי שתבוא הגאולה.

רבי נחמן מברסלב עלה למדרגה שאף אדם לא הגיע אליה שהיא נקראת יחידה דיחידה. ומאז שבו שלמה אפרים שהיה מיועד להיות המשיח בעצמו נפטר - הוא התעלה למדרגה שנקראת בעל השדה - מדרגה שהוא הופך להיות האחראי והשורש של כל נשמות ישראל החיים והמתים.

מאז הוא עוסק בתיקון נשמות ישראל ונשמות העשוקות הנמצאות בקליפה או כערב רב ממש. ואין שום תקנה שאדם יהפוך להיות איש כשר באמת (גם יהודי בגדר ישראל) אלא אם הוא מקושר היטב בצדיק האמת, צדיק הדור (רבי נחמן בעצמו).

וכך ראינו שכל גדולי הדורות בדורות מאז פטירת רבי נחמן היו מקושרים אליו, ולמדו מתורתו (רבי חיים פלאג'י, הבן איש חי, הרב הפחח, הסטייפלר ובנו רבי חיים קנייבסקי, מהר"ם שפירא החזון איש ועוד ועוד - ספרדים, תימנים ואשכנזים).

וכן, זה היה בהצנע לכת בעבר, אך היום זה בגילוי ברוך השם.

כמו שרבנו בעצמו אמר בחיי מוהר"ן רצט: "פַּעַם אַחַת דִּבֵּר עִמִּי מֵעִנְיָן שֶׁאִי אֶפְשָׁר לִהְיוֹת אִישׁ כָּשֵׁר בֶּאֱמֶת כִּי אִם כְּשֶׁמִּתְקָרְבִין לְהַצַּדִּיק הָאֱמֶת שֶׁבַּדּוֹר. עָנָה וְאָמַר קדֶם שֶׁנִּמְצָא הַצַּדִּיק הָאֱמֶת בָּעוֹלָם יְכוֹלִים לְהִתְקָרֵב לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ מֵעַצְמוֹ. אֲבָל אַחַר שֶׁכְּבָר נִמְצָא הַצַּדִּיק הָאֱמֶת בָּעוֹלָם אִי אֶפְשָׁר לְהִתְקָרֵב לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ בֶּאֱמֶת בְּשׁוּם אפֶן כִּי אִם כְּשֶׁזּוֹכִין לְהִתְקָרֵב אֵלָיו. וְיֵשׁ לִי בְּעֶזְרַת הַשֵּׁם שִׂיחָה נָאָה בָּזֶה וְאִם יִהְיֶה רְצוֹן הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ לְכָתְבָהּ יִתְבָּאֵר בְּמָקוֹם אַחֵר"

וחלק מתפקידו של צדיק האמת הוא גם הכנעת קליפות הגויים וטומאתם כמו שכתוב בחיי מוהר"ן ו': "וְאָמַר אָז שֶׁיֵּשׁ שִׁבְעִים אֻמּוֹת, וְהֵם כְּלוּלִים בְּעֵשָׂו וְיִשְׁמָעֵאל. שֶׁזֶּה כָּלוּל מִשְּׁלשִׁים וְחָמֵשׁ אֻמּוֹת. וְזֶה כָּלוּל מִשְּׁלשִׁים וְחָמֵשׁ אֻמּוֹת, וְלֶעָתִיד יִכְבְּשׁוּ אוֹתָן שְׁנֵי מְשִׁיחִין מָשִׁיחַ בֶּן יוֹסֵף וּמָשִׁיחַ בֶּן דָּוִד, וְיֵשׁ צַדִּיק אֶחָד שֶׁהוּא כָּלוּל מִתְּרֵין מְשִׁיחִין יַחְדָּיו. "

ובטומאה הזאת אחוזים הערב רב והוא (רבנו רבי נחמן מברסלב) הוא פודה את נפשות העשוקים כמו שהיה עושה בחייו כן עושה כיום כמו שהתבאר במקומות אין מספר.

ויכול להיות שאדם הוא מנשמות הערב רב והוא אדם גדול, כמו שהיה סיפור על החוזה מלובלין שהיו מגדולי תלמידיו יושבים ושואלים איך בדור כמו שלנו לא הגיע המשיח (היה המון אנשים שנהרגו על קידוש השם וגם היה דור כשר מאוד מאוד).

וששמע זאת החוזה הוא אמר להם - שמחכים לתיקון נשמות העשוקים והערב רב. ענו לו תלמידיו, בשביל הערב רב מחכים?! שיבוא משיח ודי - אמר להם החוזה, ומי אמר לכם שאינכם מאותם נשמות?!

וידוע שהחוזה נתן הסכמה על ספרו של רבנו ליקוטי מוהר"ן.

אם כך ראה והבן שאין שום עצה ואין שום תבונה אלא להתקרב לצדיק האמת שמוציא אותנו כל אחד ואחד משאול תחתיות ועל ידי ההתקרבות האמתית אליו ניתן לההפך לצדיק גמור (כמו שרבנו העיד).

והדברים רחבים מאוד וארוכים. לכן אני ממליץ לך להתחיל ללמוד בספרי ליקוטי מוהר"ן ויתר ספרי רבנו בהתמדה, וכן בספרי התלמידים בפרט בספר ליקוטי הלכות של רבי נתן מברסלב.

ורק כך יהיה ניתן לעזור לאותם נשמות לצאת מהקליפה על ידי "עזרה" לצדיק והוא עושה את שלו עם המעשים הקטנים שלנו.

בברכה,

יהונתן יצחק

 

דילוג לתוכן