מה העונש על התאבדות ביהדות?

שאל את הרב - שאלות בהלכה, חסידות, הנהגה ועודמה העונש על התאבדות ביהדות?
1 תשובות
Best Answer
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 3 שנים

קודם כל חשוב לדעת כמו שאומר הרבי נחמן מברסלב ש"אין שום ייאוש בעולם כלל". כלומר למרות זאת שאתה יכול להיות במצב לא פשוט בכלל, אין ייאוש, והמצב יכול להשתנות אפילו בן רגע. השם "הוא הבוס". והוא אוהב אותך. מאוד.
העונש על התאבדות הוא מציאות שנקראת כף הקלע, זאת מציאות של עונש מתמשך קשה מאוד, יותר קשה מכל ייסורי העולם הזה ביחד ולאורך מאות ואלפי שנים. כך אומר הזוהר הקדוש, שהאדם שמתאבד הולך ונדחה ממקום למקום ואף אחד לא רוצה לקבל אותו אליו, הוא הולך לגן עדן - לא מקבלים אותו. הוא הולך לגיהנם - לא מקבלים אותו. הוא משוטט בין העולמות ונדחה ממקום למקום - ואין מנוחה לעולמים. ובנוסף לכל הוא מקבל עונש בכף הקלע.
התאבדות היא רצח, של האדם את עצמו. 
ובלי קשר לעונש, התאבדות היא פספוס שלך, אתה מאבד את החיים שלך, את הייעוד שלך, את המהות שלך. כל רגע ורגע בעולם הזה הוא זכות, כל רגע שאדם עושה מצווה, ואפילו הקטנה שבקטנות היא אין סוף של טוב, לאחר הפטירה הטבעית של האדם- הטוב הזה יפגוש אותך.
אפילו אם עברת עברות קשות וחמורות, אתה יכול לשוב בתשובה! אפילו אם עשית מעשים שאתה מרגיש או יודע שהם נוראיים, אתה יכול לתקן - אבל התאבדות זאת התחנה האחרונה. הבן אדם מוציא את עצמו בכוח מהמסלול שהשם ניתב לו ושם את עצמו במסלול אחר, ללא אפשרות לשינוי.
גם אם אתה מרגיש מיואש מהחיים שלך, הכל יכול להשתנות, השם יכול לנתב לך את החיים לכיוון חיובי וטוב. אני לא יודע על מה מדובר, אם אתה מיואש מהחיים בגלל פרנסה, או בגלל שלום בית, או בריאות, או בגלל בדידות אבל - תדע לך, כל רגע בחיים שלך, גם אם הוא היה חשוך וקשה, גם אם הוא הרגיש אפל לחלוטין, הכל לטובה! טובה נצחית, טובה אין סופית, השם דואג לך ואוהב אותך, וכל מה שעברת, הוא לטובה - טובה רוחנית, טובה לחיי הנצח שהשם יעניק לך לאחר הפטירה הטבעית שלך.
לפעמים בן אדם מרגיש כאילו הוא נמצא בחושך מוחלט, הוא מרגיש כאילו אין כבר שום סיכוי לכלום, אין כבר סיכוי לתקן את מה שהוא עשה, או שנעשה לו, אין לו שום סיכוי לכלום. אבל כאן באים הצדיקים ואומרים לנו, תן אמון! תן אמון בטוב, תן אמון בהשם, תן אמון באמת. ומה היא האמת - שהכל כאן ניסיון, שהכל כאן זאת הסתרה לאמת - ומה היא האמת? שהכל לטובה, שהכל זכויות. בן אדם מוריד את המים בשירותים - זאת מצווה דאורייתא (בבחינת "והיה מחנך קדוש"), זכית לעולם הבא. בן אדם מניח תפילין - קם בתחיית המתים. בן אדם אפילו אם נרדם בטעות בשיעור תורה זוכה לקום בזכות זה בתחיית המתים. בן אדם מנשק את המזוזה - הוא מקיים מצוות אהבת השם, והוא זוכה לחיי נצח. הגמרא אומרת שאדם זוכה כבר באמן הראשון שהוא אומר אפילו בהיותו תינוק- לחלק בעולם הבא.
תאר לעצמך, אדם זוכה לכל זה ובגלל רגע של ייאוש, רגע של בלבול הוא מאבד את זה לעולם שלם של ייסורים וקושי - זאת היא ההתאבדות. חבל.
במידה ומדובר על שאלה על מעשה שכבר נעשה עם קרוב משפחה או מכר, צריך לומר תהילים וללמוד משניות על הנפטר - ישנו גם תיקון למתאבד שעורכים בישיבות כמו הישיבה של הרב בניהו שמואלי (נהר שלום) ועוד. התיקון הזה מועיל מאוד למי שעבר על האיסור החמור הזה. אבל בד בבד, במידה ואתה מתכוון להתאבד ואתה מתכנן שיעשו עליך תיקון לאחר הפטירה, תדע לך - שזה לא מועיל, וזה בבחינת אחטא ואשוב - שהרמב"ם אומר שלא מסייעים לאדם כזה.
לכן, מה שאני ממליץ הוא שתיקח את עצמך בידיים, ותבחר לתת אמון בהשם, לתת אמון בטוב, לתת אמון שגם אם כל מה שאתה רואה בחיים זה רק חושך וכל מה שאתה מרגיש זה רק חושך - תן אמון בהשם ובצדיקים - תגיד, אני רואה חושך, אבל אם השם שם אותי במצב הזה בוודאי זה לטובתי, בוודאי שהשם אוהב אותי ועושה את זה כדי שאני אגיע לתיקון השלם שלי, בוודאי שאני צריך לעבור את מה שאני עובר ולצאת מזה עם אמונה בהשם, כי זה ניסיון, החיים הם ניסיון - מי שמחזיק באמונה, גם אם הוא נופל ממנה, או נופל לעבירות לא עלינו, אבל משתדל לקום- יוצא נשכר, יוצא מרווח, יוצא עם שכר נצחי.

אני מציע שתדבר עם מישהו, רב, יועץ, פסיכיאטר, פסיכולוג, מדריך, חבר, אבא או אמא, או מוקד לעזרה נפשית כמו ער"ן זה הטלפון שלהם -
 076-8844402

אנו ממליצים גם שתתחיל טיפול, זו לא בושה לקבל עזרה, זו מצווה. אפשר לקבל גם טיפול איכותי דרך קופות החולים במחיר של 20-30 ש"ח לטיפול, ובמידה ואין לך אפשרות כספית יש להם גם טיפולים בחינם:
מכבי שירותי בריאות: *3555 או 1700505353
שירותי בריאות כללית: *2700 או 039405350
קופת חולים מאוחדת: *3833 או 0772703756 או 12223822
קופת חולים לאומית: 1700507507
ישנה גם את עמותת בית חם לסיוע נפשי - 159-9510550
במידה ואתה חלק מהמגזר החרדי או הדתי ישנה גם את העמותה מרכז מגן - ירושלים: 025000497, בית שמש: 0504144288, ביתר: 025803461, בני ברק: 026501338, באר שבע: 0527680313, אשדוד: 088521307
יש לציין שהעלות לטיפול אצלם היא כ200-300 ש"ח לטיפול, וישנן קופות חולים שמשתתפות בעלות.
במידה ואתה מרגיש שאתה במצב ממש ממש רע, וקשה לך ואתה לא יכול להתמודד- אולי שווה להכנס לאשפוז (אני מכיר אישית חבר שעשה את זה וזה סייע לו) או שתפנה לבן משפחה שיעזור לך להגיע לאשפוז נפשי - זה ללא עלות כלל, וזה טוב גם לדעת מתי לקחת פסק זמן ומתי לעצור ולומר - אני לא יכול להתמודד לבד.
במידה ואתה רוצה להתאשפז בבית החולים מעיני הישועה - 03-5771111
אני חוזר - אין בושה בלקבל עזרה. ואני מכיר שפע של אנשים שהיו במקום קשה מאוד וחשבו להתאבד, והצליחו לצאת מזה והיום חיים חיים טובים ומלאים.
ותדע - גם אותך אוהב השם, והוא מעניק לך טיפול מסור ואישי ל"מידות" שלך. תן בו אמון. תן אמון בטוב. גם עכשיו כשחשוך- יכול להיות אור.
בברכה, איתמר חיים.

נב - ישנה שאלה בנושא מקביל - האם מותר להתפלל על המוות של עצמך?

דילוג לתוכן