למה יצר המין כל כך חזק? ואיך אפשר להתגבר עליו?

שאל את הרב - שאלות בהלכה, חסידות, הנהגה ועודקטגוריה: שאלות בנושאים מינייםלמה יצר המין כל כך חזק? ואיך אפשר להתגבר עליו?
אנונימי נשאל לפני 3 שבועות

למה יצר המין כל כך חזק? במיוחד בגיל ההתבגרות
ואיך אפשר להתגבר (נקבה)

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 2 שבועות

שלום וברכה,
השאלה אומנם נשאלה מבת, אבל אשתדל לענות לטובת הקוראים גם לבנים.
אז לשאלתך, למה יצר המין כל כך חזק?
הזוהר הקדוש גם שואל את השאלה שלך, ועונה, שכל הניסיונות בעולם עומדים על 2 דברים בלבד: ברית (יצר המין), ואמונה.
וכל יתר הניסיונות של האדם לדבריו הזוהר הקדוש תפלים לעומת הברית והאמונה. (חשוב לדעת שהרבה נסיונות תלויים בדברים האלו כמו כעס, תאוות הממון ועוד דברים רבים).
ולא זאת בלבד אלא שהזוהר הקדוש אומר שעיקר הסיבה שהאדם מגיע לעולם הזה היא העמידה בניסיונות האלו.
כך שאת כבר בכיוון הנכון.
הזוהר הקדוש עוד אומר שהשורש של מרבית החטאים הגדולים הכתובים בתורה שחטאו בהם כמו חטא אדם הראשון, חטא העגל וכו' שורשם היה כדי להחטוא בעניינים הקשורים בברית (יצר המין).
נסכם עד כה, יצר המין - הוא עיקר הניסיון של האדם ולא במקרה הניסיון הזה קשה לך, הניסיון הזה קשה לכל בני האדם, ועיקר הבעיות שבעולם נוצרו ונוצרות בעקבות יצר המין.
הזוהר אומר שאדם שיש לו ניסיון חזק בנושא - סימן שטמון בו כוח חזק מאוד (רוחני) ולכן, הצד של הטומאה (יצר הרע וכו') עושים מה שאפשר כדי להפיל אותו - כי אם הוא יפול - הם "ניזונים" מהכוח הרוחני הזה.
מה ניתן לעשות מול יצר המין?
רבנו הקדוש (רבי נחמן מברסלב) אומר שניסיון המין הוא ניסיון קל, אך זאת בלבד שהאדם מכניס בתוכו את התכלית של חייו. מה הכוונה?

  1. להזכיר לעצמך, שיום אחד כל אחד ואחד יסיים את המסלול שלו בחיים האלו ויגיע יום המיתה. ואז, כל אדם צריך לתת דין וחשבון על מעשיו. וכשנזכרים ביום המיתה - מבינים שלא שווה לרוץ אחרי עבירות וכו'. (כמובן - אל תרדפי את עצמך, הכל בנחת ובשמחה)
  2. לשאול את עצמך - למה אני נמשכת אחרי מה שאני נמשכת? איזה תועלת תצמח מזה? והאם אני מחפשת את בני המין השני בכדי למלא בי חסך או חוסר כזה או אחר שאני יכולה למלא באופן של קדושה - כמו על ידי לימוד, על ידי תפילה, על ידי שיחה עם חברה טובה וכו'.
  3. אם את רואה שאת נמשכת אחרי איזה גבר וכו' - עצה טובה מהרבי נחמן היא לדמיין את אותו גבר רק "בלי עור" (: הכוונה היא לראות שבאמת מה יש להימשך אחרי גוף של אדם כזה או אחר (אותה עצה טובה גם מול נשים) - הרי האדם רוב גופו זה מערכת העיכול, מלאה נוזלים וגועל נפש, יתר הגוף בשר ודם, עצמות וגידים - אחרי מה יש להימשך? כמובן שתצאי לשידוכים וכו' - לא הכי שייך לעשות את זה. העיקר של הזוגיות גם בעתיד - בקשר הנפשי והנשמתי.

כמו כן - תראי להרחיק את עצמך מדברים שסתם "מגרים" את יצר המין וכו'. כמו סדרות, סרטים וכו' שיש בהם בעיה גדולה מצדדים רבים, הן עבודה זרה או כפירה שנמצאת בהם, הן מצד ולא תתורו אחרי לבבכם"... ועוד...
התשתדלי להעסיק את עצמך בדברים חיוביים וטובים כמו חסד ועזרה לזולת (כולל להורים שזה גם כיבוד הורים), לימוד תורה, תפילה והתפתחות נפשית ורוחנית.
בנוסף - הקפידי על הלכות ייחוד ומיעוט שיחה בין נשים לגברים והשתדלי להתרחק מכל הדברים האלו (כמובן להקפיד על איסור נגיעה בין גברים לנשים), השולחן ערוך אומר שהדברים האלו הם הגורמים הגדולים לנפילה בתחום המין.
אני מקווה שעניתי לך באופן מספק. 
אם יש לך שאלות נוספות או מיקוד של השאלה הזאת - אשמח לענות בצורה מפורטת יותר - ניתן עוד שאלות באופן אנונימי.
בהצלחה רבה, 
בברכה, איתמר חיים
 

דילוג לתוכן