כמה שאלות:

הדסה נשאל לפני שנה 1

1- מאיזה גיל ראוי להכות תינוק לצורך חינוך?2-כיצד יש להגיב על ילד בגיל 3.5 שרגיל לאיים בלשון "אני יהרוג אותך": בשתיקה, או בנזיפה ועונש, או בהכאה?3- הגר"א כתב באיגרת להכות על דבר כזב האם נוהג בתינוק בגיל 5? באיזה גיל זה נוהג?4-האם מותר בחורף לישון בשמיכה עבה אף שלפעמים הדבר גורם לקישוי?5- האם מותר לשמוע מוזיקה במשך השנה אם זה עוזר להרגע?6- האם מותר לאב להראות לילד אהבה סתם או שהדבר גורם לפינוק? או שזהו חובה? עד כמה?7-ת"ח שדעתו שאסור להראות אהבה סתם לילד כדי לא לפנק אותו האם ראוי שילמד חינוך ילדים על חשבון ביטול תורה? אם כן- מאיזה ספר ללמוד?8-מה הדעה על הספרים של הרב יעקובזון?

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני שנה 1

שלום הדסה.
נענה על השאלות:

  1. לא טוב להכות ילדים כלל. בשום מצב - חכמים מלמדים אותנו שיש דרכים אחרות כדי לחנך ילדים. מומלץ בעיקר לעודד ילדים לדברים טובים, ודברים רעים להרחיק מהם ולנזוף בהם ללא עצבים וללא בזיונות. לדוגמא - אם ילד מכה את אחיו - לתפוס לו את היד שמכה (לא בחוזקה, אבל כן בצורה שלא נותנת להכות) ולומר, מה שאתה עושה זה רע, אתה לא ילד רע. תספיק מיד. - ללא צעקות וללא אלימות מצידך, כך לחזור על זה עד שהוא יפסיק. ואם את רוצה לעודד אותו לפועל בצורה טובה - שכהוא עושה מעשה טוב - להביט בו בעיניים ולומר - כל הכבוד. אני מעריכה את מה שעשית  - ולהסביר למה. וכמובן שיהיה מהלב. ללא מילים מיותרות כמו צדיק או מלאך, נסיך וכו'. זה פועל פלאים. רק צריך להתמיד בזה יום יום.
  2. כמו שאמרנו למעלה, לומר - אתה ילד טוב, ולא טוב שתדבר ככה, אני יודעת שאתה מסוגל ליותר - ככה עד שהוא יפסיק. גם אם זה לוקח חודש ויותר.
  3. רק מגיל חינוך, וכמו שאמרנו - לא טוב להכות.
  4. עדיף שלא, אפשר למצוא שמיכות פחות עבות מכאלו שמגיעים איתן עד למצב כזה
  5. כן. (אני לא בטוח אם מדובר על בתוך השנה - שנת אבל - אם מדובר על שנת אבל - לא.)
  6. מותר ואף רצוי, אך לא על ידי דברים כמו ממתקים או כינויים מופרזים כמו צדיק, מלאך, מלך וכו'
  7. חינוך ילדים זאת מצווה מדאורייתא - ובייחוד על האב, לכן חובה עליו ללמוד את הנושא. עדיף שגם יתייעץ עם רבנים בנושא.
  8. יש את הספר של הרב זמיר שליט"א בנושא. כמובן בכל ספרי ההלכה יש הרבה הסברים בנושא. 
  9. ספרים טובים

מומלץ לצפות באתר בתכנים של "שקוף" או הרב ארז משה דורון בנושא
בברכה, איתמר חיים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות