ייחוד לחזרה בתשובה מהאר"י הקדוש בתפילת שמונה עשרה

שאל את הרב - שאלות בהלכה, חסידות, הנהגה ועודקטגוריה: שאלות בדיני ברכותייחוד לחזרה בתשובה מהאר"י הקדוש בתפילת שמונה עשרה
בת של מלך נשאל לפני 2 חודשים

שלום יש סגולה לחזרה בתשובה שלא הבנתי כל כך איך מכוונים בה. זו הסגולה:
בתפילת שמונה עשרה, בברכת 'השיבנו אבינו לתורתך' יש הוספה של תפילה מהאריז"ל (מובא בסידורים):
יהי רצון מלפניך ה' אלוקיי ואלוקי אבותיי שתחתור חתירה מתחת כסא כבודך להחזיר בתשובה שלימה לכל פושעי עמך בית ישראל, ובכללם, תחזיר בתשובה שלימה את...(וכאן יש לפרט את שמות האנשים ושם האמא), כי ימינך (ה') פשוטה לקבל שבים ברוך אתה ה' הרוצה בתשובה. האריז"ל אומר: מי שיכווין על אדם תפילה זו 3 פעמים ביום במשך 40 יום, מובטח לו שאותו אדם יחזור למוטב.
רק מה, צריך לדעת, מתי שאומרים את שמות האנשים, צריך לכוון את שם ה' (הויה) בניקוד צירי שזה ניקוד כנגד ספירת בינה.
ומתי שאומרים כי ימינך (ה') פשוטה וכו', צריך לכוון שם ה' (הויה) בניקוד סגול כנגד ספירת חסד.
ומתי שחותמים את הברכה ברוך אתה ה', לכוון שוב שם ה' בניקוד צירי כנגד ספירת בינה.
לא הבנתי אם אני צריכה לקרוא את שם ה' בניקוד אחר?
ועוד מה שלא הבנתי מה אני אמורה לכוון בכל ספירה? חיפשתי חומר באינטרנט ולא מצאתי על הספירות .
תודה רבה רבה ממש אשמח אם תענו!

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 2 חודשים

שלום וברכה לשואלת.
א. אגיד שאיני יודע מהיכן מקור ההבטחה הזאת, שכן האר"י הקדוש שנתן את התפילה הזאת לאלשיך הקדוש כדי שיתפלל על בנו (שגם חזר בתשובה לאחר זמן לא רב בעקבות התפילה) לא נתן לו הבטחה שאם הוא יתפלל את התפילה הזאת 40 יום בנו יחזור בתשובה. אך התפילה הזאת וודאי חזקה מאוד מאוד.
ב. אני מציע שלא תנסי לכוון, אלא רק תסתכלי על השמות ודי לך בזה - ועיקר הכוונה שלך תהיה שהשם יחזיר בתשובה ויחתור חתירה מתחת כסא כבודו להחזירם בתשובה. 
עיקר הכוונה והמהות של שמות השם האלו עם הניקוד הזה הוא: 
(כאן מדובר בשם השם עם סגול - חסד) הקדוש ברוך הוא, שמהווה את כל העולמות, מחיה את הכל, יצר כוח בעולם של חסד - נתינה ללא קשר למעשים - אנא עשה שאותו פלוני בן פלונית יקבל הארה שלא מצד שורת הדין אלא לפני ולפנים משורת הדין, והארה הזאת תעיר בו  התעוררות לחזור בתשובה (כאן מדובר בשם השם עם צירי - בינה) ואתה תקבל אותו בתשובה, אל אף שההתעוררות הייתה מצד החסד שלך, וגם תוסיף בו הארה שתעזור אותו ותסייע אותו להישמר בקדושה. 
כעיקרון את שני שמות השם מכוונים בשעה שאומרים כי ימינך השם פשוטה לקבל שבים בלבד.
אדם שאיננו בקיא בקבלה כמו האר"י הקדוש ורבי חיים ויטאל תלמידו - כמעט ולא שייך אפילו שיכוון, כך אומר הרבי נחמן. שכן, האר"י הקדוש היה נמנע מללמד את יתר התלמידים שלו קבלה וכוונות והם היו גדולי עולם. לכן תשתדלי שעיקר הכוונה שלך ועדיף אפילו שכל הכוונה שלך תהיה הכוונה הפשוטה שכתבתי כאן. שכן, הכוונה בשמות הקודש היא כשימוש בשרביטו של מלך (כדברי רבי משה זכות בהקדמה לספר שורשי השמות) ולכן, לא שייך שאדם פשוט כמוני וכמוך ישחק בשרביטו של מלך ללא המעלה הרוחנית וידיעה הנצרכת בכך.
לכן, ראי להשתדל לכוון רק את כוונת המילים ולא יותר מכך, תפילה של יהודי, ופרט יהודיה! בוקעת את כל הרקיעים. אישה שהולכת בצניעות מלאה - והולכת ברחוב, הזוהר הקדוש כותב שהתפילה שלה בוקעת את כל הרקיעים ומגיעה עד השם יתברך ואין אף אחד שיכול לקטרג עליה. לכן, ראי להתלבש בצניעות ולהחזיק בתפילה בכל עת.
אם יש לך רצון שאותו אדם יחזור בתשובה יש עוד מעשים טובים כמו צדקה ותפילה בעת נתינת הצדקה בכדי שאותו אדם יתעורר לתשובה. כך גם טוב שאם זה אפשרי שתתני לאותו אדם לתת צדקה גם הוא ועל ידי זה ימשיך עליו בעזרת השם הרבה הצלחה והתקדמות רוחנית.
טוב גם כמובן לשפוך דמעות לפני השם על המצב של אותו אדם וכמובן על המצב של עם ישראל. שכן כתוב ששערי דמעה לא ננעלו, וכתוב בזוהר פרשת תרומה, שאם אדם צועק מכל קירות ליבו ובוכה (לא חייב לצעוק בקולי קולות - הרבי נחמן אומר שאפשר לצעוק בקול דממה דקה) אז התפילה שלו אינה חוזרת ריקם והשם מושיעו, ועוד כתוב שתפילה כזאת קורעת גזר דינו של אדם בעולם הזה ובעולם הבא. לכן ראיתי להכניס את הלב בתפילה ולהכניס את כל כוחותייך בתפילה והשם יושיע אותך ויפדה את אותו יהודי מידי הטומאה בעזרת השם.
בברכה,
איתמר חיים

דילוג לתוכן