האם אסור לשמוע שירים חילוניים? למה אסור לראות סרטים וסדרות?

שאל את הרב - שאלות בהלכה, חסידות, הנהגה ועודקטגוריה: שאלות בנושאים רוחנייםהאם אסור לשמוע שירים חילוניים? למה אסור לראות סרטים וסדרות?
אנונומית נשאל לפני 10 חודשים

מדוע אומרים שאסור לשמוע שירים חילונים? וכן לראות סרטים חילונים?
והאם יש הבדל בין בנים לבנות בעניין זה.......

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 10 חודשים

שלום וברכה לבת ישראל היקרה.
נתחיל בשאלה על הסרטים: האם אסור ולמה לראות סרטים של חילונים?
בראיה של סרטים וסדרות ישנם איסורים ובעיות רבות:

  • בסרט יש לבמאי וכו' אפשרות להכניס ערכים, תפיסות, ואמירות של כפירה, ניאוף (חוסר צניעות ועוד), לשון הרע, תרבות הגוף והתאוות, רכילות, אמונות כוזבות, אלימות, עבודה זרה (כגון נצרות) ועוד דברים רבים - ובפועל זה מה שהם עושים. בכל סרט וסרט נמצאים כל הדברים האלו יחד או לחוד. כך שגם אם הסרט "צנוע" לחלוטין - יש בעיות רבות ומגוונות.
  • בסרטים וסדרות מעבירים מסרים תת הכרתיים - בסרטים רבים מעבירים מסרים לדוגמא מסרים תת הכרתיים על ידי העלילה (בניגוד למה שאמרנו קודם - שם דובר על מסרים ברורים שנאמרים/נעשים באופן גלוי ואף בוטה) שאדם בעולם הזה יכול להסתדר רק באלימות, שאהבה אמיתית היא רק עוברת דרך צינורות של ניאוף וחוסר צניעות וכו'... לדעתי כל מי שאי אפשר התבונן בתעשיה הזאת ואף לרגע יכול להבין על מה אני מדבר...
  • ביטול הזמן - אומנם הדבר יותר שייך בגברים (מצד ביטול תורה), אבל ישנו המימד הזה גם אצל נשים - שאדם יושב לראות סרט, או סדרה באותו הזמן ממש הוא יכל להפוך להיות אדם יותר גדול. אנשים מעברים שנים מתוך החיים שלהם (באופן מצטבר) על התכנים הריקים האלו ובכך מכלים את החיים שלהם. 
  • צניעות, שמירת העיניים - אפשר לומר באופן די רחב שבכל סרט ישנם מצבים לא צנועים (בלשון עדינה מאוד), ישנו איסור גם לאישה וגם לגבר לראות דברים כאלו (שולחן ערוך).
  • מכניס תפיסות לגבי זוגיות, מערכות יחסים בין אנשים וכו' בצורה מעוותת - המערכות יחסים בין הדמויות בסרטים וכו' לרוב לא מציאותיות ומכניסות לרוב זוגות למצבים של תסכול ומריבות כי הם חושבים בעקבות מה שהם ראו בסרטים שהמערכת יחסים שלהם לא טובה וכו'... ודי למבין...

לגבי נושא השירים:

  • לכל הדעות בהלכה אסור לשמוע שירי עגבים - כלומר שירי "אהבה" וכו' - כמעט כל השירים ה"חילוניים" הם כאלו... "אני אוהב אותך - את לא אוהבת אותי" או להפך וכו'...
  • לדעת השולחן ערוך אסור כלל למעט בחתונות או סעודות מצווה לשמוע שירים כלל מאז חורבן בית המקדש, רוב האחרונים פסקו להקל כדעת הרמ"א ולשמוע מוזיקה במידה והיא מחזקת לעבודת השם ומכניסה לאדם שמחה ומונעת אותו מהעצבות - אך ההיתר הוא רק על שירים "לא של חילונים".
  • רבנו הקדוש (רבי נחמן זיע"א) בתורה ב' בליקוטי מוהר"ן אומר שאדם ששומע מוזיקה ממנגן שאיננו כשר (אף שהשירים הם שירי קודש) ממשיך על עצמו טומאה וכו' (תוכלי לקרוא שם בפירוט) - לכן השתדלי לשמוע מוזיקה רק זמרים יראי שמיים.

ההמלצה שלי אלייך היא להשתדל למלא את היום שלך בתכנים חיוביים, הן מכיוון השירה, הן מכיוון תכני וידיאו וכו'.
תשימי מוזיקה בבית, תרקדי ותשמחי (כמובן בצניעות, באופן שגברים זרים וכו' לא רואים).
רבנו הקדוש אומר " על ידי ניגונים ומחייאת כף מתמתקים כל הדינים"
בברכה, 
איתמר חיים

דילוג לתוכן