שמירת העיניים: איך שומרים את העיניים?

אנונימי נשאל לפני 2 חודשים

שלום אני רוצה לשמור על העיניים אבל אני לא יודע איך שומרים על העיניים?

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 2 חודשים

שלום וברכה,
מצוות לא תעשה בתורה "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זונים אחריהם. למען תזכרו ועשיתם את כל מצותי והייתם קדושים לאלהיכם" (ספר במדבר, פרשת ציצית)
וחכמים אומרים, (רבי לוי בתלמוד ירושלמי): הלב והעיניים הם סרסורי החטא (כלומר משדלים את האדם לחטוא). וחכמים אומרים עוד: "כל הצופה בנשים סופו לבוא לידי עבירה" ועוד מאמרים רבים בנושא
לכן חשוב מאוד מאוד לשמור את העיניים, וממש כל יהדות האדם תלויה בשמירת העיניים. וזאת, בשל כך שאדם רואה מראות אסורים ומתרגל לעבירות, חושב מחשבות איסור ולבסוף, שמגיע לו ניסיון של שמירת הברית הנפש שלו כל כך חלשה מול אותה התאווה שהוא כמעט וודאי נופל אם לזרע לבטלה, אם לביאות אסורות. וכתוב "אין אפוטרופוס לעריות" - כלומר, אדם לא יכול להעיד על עצמו ולומר "לי זה לא יזיק" שאדם לא יודע לאן הוא יכול ליפול, אפילו אם הוא עוסק בתורה יומם ולילה. ובפרט שזה מצוות דאורייתא לשמור את העיניים והמחשבות.
כמובן, חשוב להדגיש - אין דבר העומד בפני התשובה - וגם אם נפלת, תעשה תשובה (וידוי, חרטה, קבלה לעתיד שבעזרתו יתברך לא תיפול בזה שוב).
עכשיו שהבנו מעט את חומרת הדבר, נעבור לשאלה שלך.
ברמה הפשוטה ביותר: האיסור הוא להסתכל בנשים: נשואות, רווקות, צנועות, שאינן צנועות וכמובן מתוך זה נלמד שאישה שאיננה לבושה - איסור חמור עוד יותר. 
כמובן, שמדובר בהסתכלות מרצון, כלומר - במידה ולא הסתכלת מרצון לא עברת על איסור.
לדוגמא: אדם הולך ברחוב שלרוב הולכים בו בצורה צנועה, והוא ניסה להבין לאן ללכת - ועברה אישה מולו (בין צנועה, ובין שאיננה צנועה) לא עבר על איסור - אך אם הוא ממשיך להסתכל עליה או מחזיר את עיניו אליה, עבר על איסור.
שמירת העיניים היום יותר מורכבת מבעבר, היא מורכבת מ:

 1. שמירת העיניים בזמן שימוש במחשבים, טלפונים ניידים, טלוויזיה וכו'.
 2. שמירת העיניים בזמן הליכה ברחוב.
 3. שמירת העיניים בזמן העבודה, לימודים ובזמן שנמצאים בחברת אנשים
 4. שמירת העיניים בתוך המשפחה.

נפרט:

 • בזמן שימוש במחשבים, טלפונים ואייפדים, טלוויזיה וכו'. 

כאן הסכנה החמורה ביותר, שכן, אדם יכול להגיע לראיה אסורה ברמה הגבוהה ביותר. שכל האינטרנט מלא זוהמה מלאה, נשים, גברים וכו' ואין צורך לפרט. וידוע שבתים התפרקו מהדבר הזה, נערים נשרו מדרך התורה ומי שגדל לתוך זה קשה מאוד שיצליח לצאת מזה (וכמובן שישנם רבים שחוזרים בתשובה, אך זה תהליך קשה מאוד). ישנם אנשים שהתמכרו לזה ממש כמו התמכרות לסמים קשים ועוד, אין צורך להרחיב לצערי.
לכן, איסור חמור להחזיק בבית מכשיר שניתן לצפות בו ללא סינון מחמיר, שכן סינונים שאינם "מחמירים" יהיה ניתן לראות בהם דברים אסורים, בין אם זה סתם תמונת נשים (אפילו צנועה) ובין אם זה להגיע למראות חמורים של נשים לא צנועות וכן הלאה. 
מה כן/לא לעשות בפועל?

 1. לא לצפות בטלוויזיה, ובמידה וניתן (שאתה לא חי אצל הוריך וכו') לזרוק את הטלוויזיה מהבית.
 2. אינטרנט במחשב: נט פרי מעניקים את הסינון היחידי שניתן באמת לסמוך עליו, כל היתר - ניתן לעקוף, וגם לצפות בתכנים אסורים (מניסיון של בעלי מקצוע וכו')
 3. טלפונים ואייפדים: עדיף להיות עם טלפון "כשר" אך במידה ולא ניתן - יש להשתמש באפליקציית כשר פליי, כנ"ל כל היתר ניתנים לעקיפה.
 • שמירת העיניים בזמן הליכה ברחוב.

יש להשתדל להסתכל בתוך הד' אמות שלך (2 מטר שלך), והאר"י הקדוש היה מסתכל על הקרקע שלפניו בשעה שהיה הולך. העיקר הוא להסתכל באופן שלא תראה נשים, לא תראה מראות לא צנועים - והמחמיר תבוא עליו ברכה.

 • שמירת העיניים בזמן העבודה, לימודים ובזמן שנמצאים בחברת אנשים

גם כאן אותם כללים חלים, רק שכאן צריך גם זהירות מלהתייחד עם אישה שאיננה אשתך. וכן, יש מנהג טוב לפנות בשמות משפחה בין גברים לנשים או לומר גברת כך וכך באופן מרוחק מנשים האסורות לך. וכמובן להפחית דיבור עם נשים לרמה של אך ורק מה שנצרך לעבודה וכו'.

 • שמירת העיניים בתוך המשפחה.

במשפחה ישנם מצבים יותר מורכבים, כאן הרבה אנשים לא יודעים - אך דודות, בנות דודות, אחיניות, גיסות - נחשבות כנשים זרות לעניין שמירת העיניים, נגיעה וכו'. לכן, לא לנשק דודות וכו'. ויש לשמור על כל הכללים שדיברנו למעלה גם עם דודות, גיסות וכו'.
בהצלחה רבה,
זאת דרך לא פשוטה, אבל גם אם לא הורגלת בכך - אתה תצליח. הדבר הטוב ביותר זה שתלמד הלכה באופן קבוע ותלך לחנות ספרים ותקנה ותלמד ספרים בנושא: טהרת קודש לרבי אהרון ראטה, שמירת המחשבה של רבי דניאל פריש, כנ"ל יש לרב פריש ספר מעולה של שמירת העיניים ועוד ועוד.
בברכה,
איתמר חיים
 
 

דילוג לתוכן