האם להמשיך לעבוד בעבודת חלומותיי?

אנונימי/ת נשאל לפני חודש 1

שלום הרב. מאז שהייתי ילד יש לי חלום. עבודה שתמיד רציתי לעשות, שעושה אותי שמח.
העבודה ההיא צנועה ואין בה שום איסור הלכתית פשוט אני מרגיש שאינני עושה את רצון ה' בכלל ומתעסק רק בעצמי ובחלום שלי.
רציתי לשאול את דעת הרב לגבי מה לעשות בנידון. אני אקבל כל תשובה.

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני חודש 1

שלום וברכה לכבודו/ה
האר"י הקדוש אומר שיש במשא ומתן ועבודה באמונה תיקון שאפילו כוחה האדיר של הלימוד התורה הקדושה לא יכול לעשות בעולם.
אם אדם עובד, מתפלל שלוש תפילות, לומד תורה, מחנך את ילדיו ומפריש כסף לצדקה ומעשרות - מעלתו גדולה מאוד.
כידוע לכבודו (אני מניח שאת/ה גבר מתוך השאלה) יש חיוב על כל גבר לפרנס את אשתו (ואפילו חותמים על כך בכתובה) ואת ילדיו.
ישנם מאמרים רבים בגמרא, בזוהר הקדוש וכו' שאומרים שאדם שמתפרנס מיגיע כפיו באמונה ולא עושק, ולא גונב במשא ומתן שלו וכו' - מעלתו גדולה מאוד.
על כן, ראה להתחזק תמיד לראות את הצד הטוב שבך, את המעלות הטובות שלך ואת המצוות שאתה עושה בכל יום שאתה עובד: משא ומתן באמונה, הימנעות מגזל, אמונה שהפרנסה מאיתו יתברך, בטחון בהשם שיפרנס אותך, פרנסת אשתך וילדיך ועוד המוני מצוות שאתה ככל הנראה עושה.
כמובן, תשתדל בכל יום לקבוע עיתים לתורה, ללמוד הלכה למעשה וגם לימודים נוספים כמו גמרא, ספרי חסידות, לימוד ספרי מוסר ואמונה ועוד... אם יש באזור שלך שיעורי תורה טוב שתלך לשמוע שיעור תורה אחד לפחות ביום שאתה מרגיש שמחזק אותך ומוסיף בך יראת שמיים, מדבק אותך במצוות ואמונה בהשם יתברך.
בנוסף, חשוב להשתדל להפריש מעשרות (כמובן טוב לשאול רב לפני כן כמה להפריש וכו', כי יש בזה הלכות רבות - וגם לאן להפריש) תשתדל לעזור עם המעשרות לתלמיד חכם אמיתי שאתה מכיר ששוקד על התורה הקדושה בכל יום.
דבר אחרון - ראה שרבותינו רובם היו אנשים שמתפרנסים מיגיע כפיהם - ואל אף שהם היו מתפרנסים, הם היו שוקדים על התורה בכל זמן שהם היו יכולים וכך הם הגיעו להיות גדולי עולם. לאר"י הקדוש היה חנות סידקית, מרן רבי יוסף קארו היה משכיר את עצמו בתחילת חייו (לפני שנתעשר באופן ניסי) להיות פועל אחת לשבוע, רוב התנאים וכו' היו עוסקים במשא ומתן - אחד סנדלר, אחד טבח, אחד שוטח וכו'.. 
אנחנו כרגע בפרשת נח, ובפרשה הקודמת מוזכר בתורה אדם בשם חנוך, ובתורה כתוב ש"איננו כי לקוחו אלוקים" - כלומר הוא עלה לשמיים כמו אליהו הנביא, הוא לא מת. מה נעשה בו? הוא הפך להיות השר של כל המלאכים. ובספר חנוך (שנכתב על ידו) כתוב שהוא היה סנדלר וכל מחשבתו הייתה לעשות את מלאכתו לשם שמיים - הוא היה חושב, בנעל זו ילכו ללמוד תורה, בסנדל זה יעשו מצוות וחסדים. ומתוך כך - הוא היה מדבק את עצמו בבורא יתברך, והשם עשה אותו לשר המלאכים בעקבות זה.
לכן, ראה להתחזק ולדעת שיש בידך מתנה גדולה. עשה בה דברים טובים, תפרנס את משפחתך, תפרנס עניים ויראי שמיים, ותלמד תורה.
בהצלחה בפרנסה ובלימוד.
בברכה,
איתמר חיים

דילוג לתוכן