אמונה וביטחון - אם אני מאמין - למה אני דואג ולא רגוע?

שאל את הרב - שאלות בהלכה, חסידות, הנהגה ועודקטגוריה: שאלות בהלכה (כללי)אמונה וביטחון - אם אני מאמין - למה אני דואג ולא רגוע?
בעילום שם נשאל לפני שנה 1

אם אני מאמין - למה אני דואג ולא רגוע?

1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני שנה 1

האמונה של מרבית העולם היא אמונה שכלית, לא אמונה רגשית.
האדם מורכב מנפש רוח ונשמה, הנשמה היא משכן השכל - הרוח, כוח הבחירה והנפש היא החלק הרגשי.
מרבית העולם קנה את האמונה בשכל, וכשהשכל שליט הם רגועים ובטוחים, אבל שמגיע עימות בין השכל לרגש לצערנו הרב מרבית העולם נופל לכעס או פחד.
הרבי נחמן מברסלב זיע"א נותן לכך תשובה בתורה ט"ו בליקוטי מוהר"ן - הוא אומר שאדם רוצה לחיות חיים מאושרים כל כך עד כדי שהוא יזכה למעט מן האור הגנוז עוד בעולם הזה צריך לעשות בכל יום התבודדות ולדבר עם השם. במהלך ההתבודדות לעשות חשבון נפש על כל מה שקרה לו באותו היום, אבל החשבון נפש הזה צריך להיות מיוחד - אותו אדם צריך לדבר עם השם ו"לפתוח" עם השם את איך הרגשת באותו המצב, אבל באמת, כלומר אם לדוגמא היית בעימות עם אדם אחר ומה שהרגשת זה שאתה רוצה לרצוח את אותו האדם, אז תדבר עם השם על כך שרצית לרצוח את אותו האדם וכן הלאה.
בשלב השני של השיח על אותו מקרה תעלה את מה אתה חושב שהיית צריך להרגיש, מה אתה חושב שהיה נכון לנהוג באותו המקרה, תעשה על כך תשובה, כלומר תפרט את המקרה, תתחרט עליו ותקבל שלא לעשות אותו שוב - גם במידה ואולי תיפול למחרת שוב באותו הדבר, וכמובן תבקש מהשם שהוא יעזור לך להצליח מחר או בפעם הבאה באותו הדבר.
כך אומר הרבי נחמן זיע"א שלאט לאט אתה תברר את האמונה שלך, את היראת השמים שלך ואת הבטחון שלך בהשם.
זה תהליך איטי אבל אם תעשה את זה בכנות בכל יום (וגם אם לא ילך בכנות) ותתמיד בזה כל יום אתה תראה שלאט לאט אתה קונה בטחון ואמונה ממש כמו של הצדיקים והחסידים וגדולי הדורות. ואת זה אומר הרבי נחמן.
התשובה מעובדת מתוך דבריו של הרבי נחמן זיע"א לא רק מתורה ט"ו בליקוטי מוהר"ן - יש לציין.
בברכה, איתמר חיים.

דילוג לתוכן