איך מתקנים גזל לפני 7 שנים?

אורטל נשאל לפני 4 חודשים

שלום וברכה ,
חזרתי בתשובה לפני כ7 שנים.
יש לי שני גזלות שכבדות עליי נורא וחייבת תשובה האם חייבת להשיב .

  1. שהייתי נערה עבדתי בפיצרייה, ואני זוכרת כי מספר פעמים אני והאדם שעבד איתי בזמנו החתמנו אחד לשני כרטיס מעבר לזמן המדויק בו עבדנו . איני זוכרת כמה זה היה , זוכרת מאוד מעורפל ..אך יש לי זכרון כי ייתכן ואכן גזלתי את המעסיק בהדפסת כרטיס מעבר לזמן העבודה. האם חייבת להשיב הגזלה? למרות שהיה לפני גיל 20? אם כן איך אדע לשער כמה אני לא זוכרת את הפעמים.
  2. למדתי בסמינר הוראה כמעט שנה, רוב הפעמים לא נכחתי כלל. העברתי להם הו"ק ורק לקראת סוף השנה מסרו לי כי ההו"ק לא היתה פעילה וכי הצטבר חוב של כ9000 שקלים. במכתבם ציינו כי אי פרעון החוב יגרור חוסר השלמת התואר ואי קבלת תעודה. אינני המשכתי ללמוד שם ולא קיבלתי מהם שום תמורה, לא היה לי את הסכום לשלם ובזמנו לא ידעתי אכן לעקוב ולראות שההו"ק פעילה, הם גם לא מסרו לי הו"ק מסודר להחתים את הבנק. הייתי צעירה לכן לא ממש הבנתי. הסברתי להם כי אין לי איך לשלם את הסכום הגדול. אמרו שיבררו עם ההנהלה האם ניתן למחול. אך לא חזרו אליי מאז. האם חובה עלי להשיב את הסכום? או לחפשם שוב? שכן אני נשואה לאברך וסכום כזה הוא מעל הטבע להשיג. אודה למענה זה טורד אותי נורא
1 תשובות
מערכת אתר אשובה צוות נענה לפני 4 חודשים

שלום וברכה,
אשרייך שאת עושה תשובה. מצוות התשובה חשובה מאוד מאוד בעיניי השם יתברך.
לגבי שאלותייך:

  1. לגבי הפיצריה: את חייבת לשאול את בעל החנות מה לעשות, אם זה קשה לך, את יכולה למנות לכך שליח.
  2. לגבי המכללה: זה גזל גמור, לכן תפני אליהם ותנסי לשלם בתשלומים וכדומה.

חשוב לציין, האר"י הקדוש אומר שעל גזל אדם יכול להתגלגל אפילו כדי להחזיר סכום קטן, לכן, טוב שאת עושה את זה, ובעזרת השם בזכות כך שאת מקפידה ועושה תשובה על גזלות - השם ירחיב לך את הפרנסה בנחת.
בברכה,
הרב ישי אחיטוב וצוות האתר

דילוג לתוכן