עֶרְכּוֹ שֶׁל רֶגַע - דובב שפתי ישנים

תוכן עניינים

--------

ט', כ"ג: וַיִּקַּח שֵׁם וָיֶפֶת אֶת הַשִּׂמְלָה וַיָּשִׂימוּ עַל שְׁכֶם שְׁנֵיהֶם וַיֵּלְכוּ אֲחֹרַנִּית וַיְכַסּוּ אֵת עֶרְוַת אֲבִיהֶם וּפְנֵיהֶם אֲחֹרַנִּית וְעֶרְוַת אֲבִיהֶם לֹא רָאוּ.

פֵּרֵשׁ רַשִּׁ"י : *(((מדרש תנחומא.))) אֵין כְּתִיב "וַיִּקְחוּ" אֶלָּא "וַיִּקַּח", לִמֵּד עַל שֵׁם שֶׁנִּתְאַמֵּץ בַּמִּצְוָה יוֹתֵר מִיֶּפֶת, לְכָךְ זָכוּ בָּנָיו לְטַלִּית שֶׁל צִיצִית.

*(((תהלים ל"א, כ'.))) מָה רַב טוּבְךָ אֲשֶׁר צָפַנְתָּ לִּירֵאֶיךָ פָּעַלְתָּ לַחֹסִים בָּךְ! רְאוּ לְאֵיזֶה שָׂכָר נִפְלָא וְעָצוּם זָכוּ עַם יִשְׂרָאֵל כֻּלּוֹ, בִּזְכוּת הִתְאַמְּצוּת שֶׁל רֶגַע אֶחָד! וּכְמוֹ שֶׁאָמַר רַבִּי: *(((עבודה זרה י' ע"ב. ))) יֵשׁ קוֹנֶה עוֹלָמוֹ בְּשָׁעָה אַחַת. וּמִכָּאן נִלְמַד מָה עֶרְכּוֹ שֶׁל רֶגַע אֶחָד בַּחַיִּים*(((וכמו שאמר מי שאמר: כדי להבין ערכה של שנה - שאל אם שמלאה לתינוקה שנה, ערכו של חודש- שאל אסיר ששוחרר חודש טרם זמנו, ערכו של שבוע - שאלו עורך שבועון, ערכה של שעה - שאל אם שבנה הקטן איחר בשעה, ערכה של דקה - שאל אדם שאחר את הרכבת, ערכה של שנייה - שאל אדם שניצל מפיגוע! ואפשר להקים בדקה שישים נרדמים בשריקה, וניתן למנות בדקה שישים פרוטות לצדקה. וכמאמר הגה"ק רבי יונתן אייבשיץ זצ"ל: אין יקר בנבראים כזמן, ואין אבידה כמוהו. ואם אומות העולם רגילים לומר ש"זמן שווה כסף", הרי שאנו אומרים שזמן שווה הרבה יותר מכך, שהרי בכסף א"א לקנות זמן...))) , וּמַה כֹּחָהּ שֶׁל הִתְאַמְּצוּת אַחַת יְתֵרָה. וְעַל זֶה אָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ: *(((יומא פ"ז ע"א.))) אַשְׁרֵיהֶם לַצַּדִּיקִים - לֹא דַּיָּן שֶׁהֵן זוֹכִין, אֶלָּא שֶׁמְּזַכִּין לִבְנֵיהֶם וְלִבְנֵי בְּנֵיהֶם עַד סוֹף כָּל הַדּוֹרוֹת*(((וראה עוד לקמן פרשת חקת (במדבר י"ט, ב') מש"כ בס"ד בעניין זה.))) .

--------

לעילוי נשמת ולזכות כל עם ישראל החיים והמתים

לזכות הרב המחבר

האתר כולו מוקדש לעילוי לנשמת כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולזכות כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולרפואת כל חולי עם ישראל בנפש בגוף ובנשמה. לייחדא קודשא בריך הוא ושכינתא על ידי ההוא טמיר ונעלם בשם כל ישראל, לעשות נחת להשם יתברך ולהמשיך רחמים וחסדים על כל העולם, לבירור עץ הדעת טוב ורע ולתיקון הדעת של כל בר ישראל, ולקרב את ביאת מלך המשיח צדקנו.

בפרט לזכות נשמות משה בן יוכבד רבנו עליו השלום רבן של כל ישראל, רבי שמעון בן יוחאי מגלה תורת הנסתר בעולם, רבי יצחק לוריא אשכנזי בן שלמה עטרת ראשינו, רבי ישראל הבעל שם טוב בן אליעזר מגלה תורת החסידות בעולם, רבנו נחמן בן פייגא אור האורות, רבי חיים בן יוסף ויטאל תלמיד רבנו האר"י, וכל הצדיקים והחסידים, הצדיקות והחסידות, האבות הקדושים והאמהות הקדושות, דוד המלך וכל יוצאי חלציו וכל אחד ואחד מישראל בכל מקום שהוא חי או מת.

ותיקון של כל ישראל החיים והמתים, ולפדיון של כל ישראל החיים והמתים מכל דין וייסורים שיש עליהם.

בס''ד - כל הזכויות שמורות (c) ל הרב דוד רחימי שליט''א
דובב שפתי ישנים

על פרשת השבוע
יכיל בקרבו הגיגים ופנינים יקרים, הליכות הלכות ומוסרים, את הלב מעוררים,
לתשובה ולמעשים, העולים ונלמדים, מדבריו הטהורים, ופירושיו המאירים,
על חמשת החומשים, של גדול המפרשים רבינו שלמה יצחקי – רש"י ז"ל.
ונלווה בכתובים, "דובב מישרים", באור הדברים, ומקור המאמרים.
נתחבר בעזרת ה' יתברך - מאתי דוד רחימי יצ"ו - חולון יע"א
שנת "יראת ה' אלמדכם" (תשע"ב) לפ"ק

לפי רישיון  Creative Commons-CC-2.5

דילוג לתוכן