מעשן מאבד בממוצע 14 שנים מחייו בשל העישון

דף הבית ספרי קודש אונליין נזקי העישון מעשן מאבד בממוצע 14 שנים מחייו בשל העישון
מתוך כתבה ביתד נאמן יום שלישי כ"ו סיון תשס"ד
אם אתם מעשנים, לבטח ידעתם שהעישון מסוכן אבל לא שיערתם עד כמה, דו"ח רשמי אמריקאי קובע כי כמעט כל סוגי הסרטן קשורים לעישון, ולכך מתווספת שורה של מחלות נוספות שעד כה לא יוחסו לעישון. גם העישון הפסיבי מתגלה כמסוכן פי כמה.

העישון גורם לתמותה של עשרת אלפים איש בכל שנה, על כל אדם שמת מעישון, 20 אחרים נשארים בחיים - וסובלים ממחלות קשות ומייסרות, בשורה התחתונה, אורך החיים הממוצע של מעשן מתקצר ב14- שנים, ובריאותם של ילדיו והסובבים אותו נפגעת הרבה יותר ממה שהיה ידוע בעבר!

מדי יום מתים בישראל 27 אנשים כתוצאה מעישון.

דו"ח רשמי של משרד הבריאות במימשל האמריקני שהתפרסם בסוף השבוע שעבר, מלמד שהעישון פוגע כמעט בכל איבר וגורם כמעט לכל מחלה. זו לא התבטאות קוצונית: ד"ר ריצ'רד קרמונה, הממונה על שירותי בריאות הציבור במימשל, מונה בדו"ח בן 960 עמודים רשימה ארוכה של מחלות חדשות, שעד כה לא היה ידוע על הקשך בינן לבין העישון, כולל כמעט כל סוגי הסרטן, סוכרת, עיוורון ומה לא.

 

ההערכה הרשמית המתוקנת, כוללת מחלות שאותן לא ייחסו בעבר לעישון. ביניהן, לוקמיה חמורה של חוט השדרה, סרטן כליות, סרטן הלבלב, סרטן הקיבה ועוד, וכן מחלות כמו קטרקט, דלקת ריאות, מפרצת באבי העורקים ודלקת חניכיים. בנוסף, ברור כיום כי עישון מגביר משמעותית את הסיכון ללקות במחלות כמו סרטן בנשים, וסוגי סרטן אחרים.

לכך יש להוסיף כמובן את המחלות שהוכחו כבר בעבר כקשורות לעישון, כמו סרטן הוושט, מיתרי הקול והגרון, סרטן הריאות, הפה והצוואר, סרטן השלפוחית, ברונכיט ומחלות ריאה כרוניות, מחלות לב וכלי דם כרוניות ועוד.

שיעורי העישון בארה"ב עמדו ב2002- על 22% מעשנים באוכלוסיה.

על פי דו"ח הממונה על בריאות הציבור, 440 אלף אמריקנים מתים מדי שנה בשל מחלות הקשורות לעישון. עלות הטיפול במחלות הקשורות לעישון בארה"ב הוא 75 מיליארד דולר בשנה, ועוד כ80- מיליארד דולר הפסד עקב אובדן תפוקה בעבודה כתוצאה מעישון.

 

אפשר להפסיק גם בגיל מבוגר

ד"ר קרמונה מציין כי אורך החיים של מעשנים קצר משמעותית: מעשן מאבד בממוצע 14 שנים מחייו בשל העישון "במשך עשרות שנים ידענו שעישון מזיק לבריאות אבל הדו"ח הזה מלמד כי המצב גרוע ממה שחשבנו", הוא אומר. "הרעלנים מהסיגריות זורמים לכל מקום שאליו מגיע הדם". הדו"ח קובע כי על כל מקרה מוות אחד ישנם כ20- מעשנים שנשארים בחיים אבל סובלים ממחלות שנגרמות על ידי עישון.

מלבד מחלות סרטן - וכפי שמתברר מהדו"ח החדש מדובר בכל סוגי הסרטן. הרעלנים שבסיגריה מחלישים את העצמות, גורמים להתפתחות סיבוכים לחולי ריאות וסוכרת, מחמירים את המצב אצל חולים כרוניים, פוגעים בתפקוד מערכת החיסון ועלולים לגרום לעיוורון, ד"ר קרמונה מפריך מכל וכל את "מיתוס" סיגריית הלייט, וקובע שאין לה כל יתרון בריאותי על פני סיגריה אחרת. "אין דבר כזה 'סיגריה בטוחה', גם אם קוראים לה 'לייט' או 'אולטרה- לייט' או כל שם אחר. התוצאות המדעיות הינן חד משמעיות; בכדי להימנע מנזקי העישון צריך לחדול מלעשן!"

הנחמה היחידה בדו"ח היא הנתונים המעודדים על השפעתה של הפסקת עישון גם בשלב מתקדם; הפסקת עישון אפילו בגיל מבוגר תורמת להשלכות מיידיות על בריאות הגוף ומפחיתה באורח ניכר את הסיכון למחלות הנגרמות מעישון. לפי התיאור שנותן ד"ר קרמונה, "מייד לאחר שעישנת את הסיגריה האחרונה, תוך דקות עד שעות בודות, מתחיל הגוף בסידרה של שינויים שנועדו לתקן את הנזק שחולל העישון. הפסקת עישון גם בגיל 65 מפחיתה ב50%- את הסיכונים הכרוכים בעישון סיגריות!"

 

עוני ועישון שלובים יחדיו

אם אין די במחלות בכדי לגרום לאנשים, להפסיק לעשן, יתכן שהעוני ירתיע אותם, דו"ח מיוחד שהוציא אירגון הבריאות העולמי לרגל היום הבינלאומי ללא עישון, מזהיר מפני הפן הכלכלי של העישון. העישון מדרדר מיליוני אנשים לעוני מדי שנה.

"העישון גורם אובדן הכנסות, ירידה בתפוקה, מחלות ומוות, ובכך מחריף את העוני העולמי, בשביל העניים, כסף שיוצא על טבק לא יוצא על דברים חיוניים כמזון, דיור, חינוך ובריאות", קובע האירגון.

 

מעשנים בעל כורחם

אחת הרעות החולות של העישון, היא העובדה שהמוני אנשים שאינם מעשנים ומעולם לא חלמו לעשן, נמצאים בסכנה ללקות בנזקי העישון, הגורם הוא כמובן, עישון פסיבי מדי שנה מתים בישראל למעלה מ1,500- איש כתוצאה משאיפת העשן של אלה שעישנו לידם, בנוסף על 8500 שמתים מהסגריות של עצמםס"ה 10000 מתים בשנה רח"ל. בארה"ב מתים מדי שנה כ40- אלף איש רק ממחלות לב שקשורות לעישון פסיבי,

מ. זיו מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מדגיש; העישון הפסיבי מסוכן ביותר לילדים ולתינוקות, מחקר חדש מצא כי ילדים הנמצאים בבתים בהם מעשנים, נפגעים מעישון פסיבי גם אם המעשנים מקפידים לעשן שלא בנוכחות הילדים או מחוץ לבית!

הסיבה לכך, במחקר התברר כי רמת החומרים המזהמים שנמצאה באבק, באוויר ובדגימות מן השטיחים בבתים בהם עישנו המבוגרים היו גבוהות פי 5-7 יותר מאשר בבתים בהם לא התגוררו מעשנים,

עישון פסיבי הוכח כגורם לשורה ארוכה של מחלות ובעיות בדרכי הנשימה, כולל תחלואה גבוהה באסטמה, בזיהומים במערכת הנשימה וירידה בתיפקוד הריאות. באגודה למלחמה בסרטן מציינים כי עישון פסיבי עלול להאיץ התפתחות סרטן, ולגרום לסרטן הריאה. נשים לפני לידה שסובלות מעישון פסיבי של בן הזוג, עלולות להיפגע קשות וקיים סיכון ממשי לחיי התינוק. כדי למנוע את סיכוני העישון הפסיבי, מציינת מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, חייבים לפעול באופן אקטיבי; מאחר שמעשנים רבים מתעלמים או מזלזלים בסיכונים שהם גורמים לעצמם ולאחרים, חייב הרוב הלא-מעשן להגן על בריאותו ולהקפיד על כך שלא יעשנו בסביבתו.

 

מונעים נגישות לסיגריות

איך מונעים מילדים ובני נוער להתחיל לעשן? השיטה הפשוטה והיעילה ביותר היא לאסור על אספקת הרעל לילדים. ככל שהנגישות שלהם לסיגריות תפחת, הפיתוי יקטן. באחרונה אושרו בכנסת שתי הצעות חוק (בקריאה ראשונה) שאוסרות על מכירת סיגריות ומוצרי טבק למי שלא מלאו לו 18 שנה.

כדי לוודא את גילו של הקונה, יהיה המוכר רשאי לדרוש הצגת תעודה מזהה. שלט האוסר על מכירת סיגריות לקטינים יוצב בחנות במקום בולט. לפי הצעות החוק, הדבר ייחשב כעבירה פלילית ומי שימכור סיגריות לילדים ולבני נוער ייקנס בסכום משמעותי בגובה 12,900 שקל. במקביל, ישנה התקדמות בחקיקה בישראל בתחום הגבלות פירסומת למוצרי טבק ועישון, שהוכחה חד משמאית כגורם מוביל להתחלת עישון בקרב בני הנוער.

דילוג לתוכן