לֶקֶט שִׁכְחָה - דובב שפתי ישנים

תוכן עניינים

--------

כ"ז, ה': וַיַּקְרֵב מֹשֶׁה אֶת מִשְׁפָּטָן לִפְנֵי ה'.

פֵּרֵשׁ רַשִּׁ"י : *(((סנהדרין ח' ע"א.))) נִתְעַלְּמָה הֲלָכָה מִמֶּנּוּ.

מֹשֶׁה רַבֵּנוּ, מוֹסֵר הַתּוֹרָה וְרַבָּן שֶׁל כָּל יִשְׂרָאֵל, צִיְּנָה הַתּוֹרָה הַקְּדוֹשָׁה לְדוֹרוֹת שֶׁנִּשְׁתַּכְּחָה מִמֶּנּוּ הֲלָכָה, וְלָמָּה? לְלַמֶּדְךָ: שֶׁגַּם הָרַב וְהַדַּיָּן, בְּשִׁבְתָּם עַל כִּסֵּא מִדִּין, עֲלוּלִים לִשְׁכֹּחַ אֵיזֶה דָּבָר, *(((כמובא בתנא דבי אליהו זוטא (פרק י"ז) בשם רבי יוחנן שאמר: למדתי כל התורה כולה, ולא למדתי שני דברים הללו עד עכשיו. וכן מצינו בעוד כמה מקומות בש"ס מגדולים שנשכחה או נעלמה מהם ידיעה כזו או אחרת בהלכה, ועיין שבת (פ"ג ע"ב) וביצה (כ"ד ע"ב) ויומא (מ' ע"א) ועוד.))) וְיִתָּכֵן שֶׁלֹּא לָמְדוּ אֵיזֶה פְּרָט, *(((שו"ת רבינו ישעיה ז"ל.))) וְאֵין חָכָם שֶׁיִּהְיֶה נָקִי מִשְּׁגִיאוֹת, וְלֹא עַל כָּל דָּבָר צְרִיכָה לִהְיוֹת לָהֶם תְּשׁוּבָה.

וּכְפִי שֶׁמְּסֻפָּר עַל רַבֵּנוּ הַגְרִי"ז מִבְּרִיסְק זַצַ"ל, שֶׁבְּהִבָּחֲרוֹ לְרַב הָעֲיָרָה נִתְיַשֵּׁב בְּיוֹמוֹ הָרִאשׁוֹן בְּלִשְׁכָּתוֹ, וְכָל מִי שֶׁפָּנָה אֵלָיו בִּשְׁאֵלָה - הֵשִׁיבוֹ רֵיקָם בְּ"לֹא יוֹדֵעַ". מִשֶּׁהֵחֵלּוּ לַחְשׁוּשִׁים בְּקֶרֶב הַמַּחֲנֶה, קִבֵּץ אֶת הַקָּהָל וּפָשַׁט בְּפַעַם אַחַת אֶת כָּל סְפֵקוֹתֵיהֶם, וְהִסְבִּיר שֶׁעָשָׂה מַה שֶּׁעָשָׂה כְּדֵי לְלַמְּדָם, שֶׁגַּם הָרַב יֵשׁ דְּבָרִים שֶׁלֹּא יוֹדֵעַ, וְאֵינוֹ חַיָּב לָדַעַת הַכֹּל*(((וכשם שהצבור צריכים לידע ולהבין זאת, כך גם הרב בעצמו צריך לזכור זאת, ולהיות "ירא הוראה", ולא יחשוש לומר "לא יודע" על מה שאינו יודע, ולא יחוס על כבודו להורות דבר שאינו ברור לו כאחותו שאסורה לו. שאם לא כן, עלול הוא להכשיל את הרבים, ורבים חללים הפילה (משלי ז', כ"ז. ועיין עבודה זרה י"ט ע"ב), וסופו שיתבדה ויאחז (ברכות ד' ע"א).))) .

--------

לעילוי נשמת ולזכות כל עם ישראל החיים והמתים

לזכות הרב המחבר

האתר כולו מוקדש לעילוי לנשמת כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולזכות כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולרפואת כל חולי עם ישראל בנפש בגוף ובנשמה. לייחדא קודשא בריך הוא ושכינתא על ידי ההוא טמיר ונעלם בשם כל ישראל, לעשות נחת להשם יתברך ולהמשיך רחמים וחסדים על כל העולם, לבירור עץ הדעת טוב ורע ולתיקון הדעת של כל בר ישראל, ולקרב את ביאת מלך המשיח צדקנו.

בפרט לזכות נשמות משה בן יוכבד רבנו עליו השלום רבן של כל ישראל, רבי שמעון בן יוחאי מגלה תורת הנסתר בעולם, רבי יצחק לוריא אשכנזי בן שלמה עטרת ראשינו, רבי ישראל הבעל שם טוב בן אליעזר מגלה תורת החסידות בעולם, רבנו נחמן בן פייגא אור האורות, רבי חיים בן יוסף ויטאל תלמיד רבנו האר"י, וכל הצדיקים והחסידים, הצדיקות והחסידות, האבות הקדושים והאמהות הקדושות, דוד המלך וכל יוצאי חלציו וכל אחד ואחד מישראל בכל מקום שהוא חי או מת.

ותיקון של כל ישראל החיים והמתים, ולפדיון של כל ישראל החיים והמתים מכל דין וייסורים שיש עליהם.

בס''ד - כל הזכויות שמורות (c) ל הרב דוד רחימי שליט''א
דובב שפתי ישנים

על פרשת השבוע
יכיל בקרבו הגיגים ופנינים יקרים, הליכות הלכות ומוסרים, את הלב מעוררים,
לתשובה ולמעשים, העולים ונלמדים, מדבריו הטהורים, ופירושיו המאירים,
על חמשת החומשים, של גדול המפרשים רבינו שלמה יצחקי – רש"י ז"ל.
ונלווה בכתובים, "דובב מישרים", באור הדברים, ומקור המאמרים.
נתחבר בעזרת ה' יתברך - מאתי דוד רחימי יצ"ו - חולון יע"א
שנת "יראת ה' אלמדכם" (תשע"ב) לפ"ק

לפי רישיון  Creative Commons-CC-2.5

דילוג לתוכן