יָמִין וּשְׂמֹאל תִּפְרֹצִי - דובב שפתי ישנים

תוכן עניינים

--------

א, ט"ז: וַיַּעַשׂ אֱלֹקִים אֶת שְׁנֵי הַמְּאֹרֹת הַגְּדוֹלִים אֶת הַמָּאוֹר הַגָּדֹל לְמֶמְשֶׁלֶת הַיּוֹם וְאֶת הַמָּאוֹר הַקָּטֹן לְמֶמְשֶׁלֶת הַלַּיְלָה וְאֶת הַכּוֹכָבִים.

פֵּרֵשׁ רַשִּׁ"י : *(((מדרש אגדה.))) עַל יְדֵי שֶׁמִּעֵט אֶת הַלְּבָנָה, הִרְבָּה צְבָאֶיהָ לְהָפִיס דַּעְתָּהּ.

כָּךְ לִמְּדוּנוּ חֲזַ"ל הַקְּדוֹשִׁים: *(((סוטה מ"ז ע"א.))) לְעוֹלָם תְּהֵא שְׂמֹאל דּוֹחָה וְיָמִין מְקָרֶבֶת. וְאִם נִצְרָךְ לְהַעֲנִישׁ אוֹ לְיַסֵּר תַּלְמִיד אוֹ חָבֵר, *(((כלשון הגר"א בביאורו לספר משלי (ג', י"ב): כאשר יסיר שבטו ממנו, מדבר לו תנחומים לפייס דעתו. וכך מצינו בהנהגת הבורא: בעת שהוכיח והעניש את אדם וחווה על חטאם - דאג גם כן להלבישם ולכסותם, ובעת שהעניש את מרים על דיבורה - פייסה בכך שהמתינו לה כל ישראל שבעה ימים (ראה סוטה ט' ע"ב). ועל קדוש ישראל רבי ישראל סלנטר זצ"ל מסופר שכאשר רצה להוכיח אדם, היה מביא לו לפני כן איזו מתנה, ורק לאחר מכן מוכיחו!!!))) מִיָּד לְאַחַר מִכֵּן יִדְאַג לְפַיְּסוֹ וּלְקָרְבוֹ בַּעֲבוֹתוֹת שֶׁל אַהֲבָה. שֶׁאֵין מַטְּרַת הָעֲנִישָׁה לְצַעֵר אוֹ לְבַיֵּשׁ, אֶלָּא רַק לְתַקֵּן אֶת הָאָדָם וּלְהוֹלִיכוֹ בְּדֶרֶךְ הַיָּשָׁר וְהַטּוֹב, *(((מכות כ"ג ע"א.))) וּמִשֶׁנִּקְלָה - הֲרֵי הוּא אָחִיךָ.

--------

לעילוי נשמת ולזכות כל עם ישראל החיים והמתים

לזכות הרב המחבר

האתר כולו מוקדש לעילוי לנשמת כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולזכות כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולרפואת כל חולי עם ישראל בנפש בגוף ובנשמה. לייחדא קודשא בריך הוא ושכינתא על ידי ההוא טמיר ונעלם בשם כל ישראל, לעשות נחת להשם יתברך ולהמשיך רחמים וחסדים על כל העולם, לבירור עץ הדעת טוב ורע ולתיקון הדעת של כל בר ישראל, ולקרב את ביאת מלך המשיח צדקנו.

בפרט לזכות נשמות משה בן יוכבד רבנו עליו השלום רבן של כל ישראל, רבי שמעון בן יוחאי מגלה תורת הנסתר בעולם, רבי יצחק לוריא אשכנזי בן שלמה עטרת ראשינו, רבי ישראל הבעל שם טוב בן אליעזר מגלה תורת החסידות בעולם, רבנו נחמן בן פייגא אור האורות, רבי חיים בן יוסף ויטאל תלמיד רבנו האר"י, וכל הצדיקים והחסידים, הצדיקות והחסידות, האבות הקדושים והאמהות הקדושות, דוד המלך וכל יוצאי חלציו וכל אחד ואחד מישראל בכל מקום שהוא חי או מת.

ותיקון של כל ישראל החיים והמתים, ולפדיון של כל ישראל החיים והמתים מכל דין וייסורים שיש עליהם.

בס''ד - כל הזכויות שמורות (c) ל הרב דוד רחימי שליט''א
דובב שפתי ישנים

על פרשת השבוע
יכיל בקרבו הגיגים ופנינים יקרים, הליכות הלכות ומוסרים, את הלב מעוררים,
לתשובה ולמעשים, העולים ונלמדים, מדבריו הטהורים, ופירושיו המאירים,
על חמשת החומשים, של גדול המפרשים רבינו שלמה יצחקי – רש"י ז"ל.
ונלווה בכתובים, "דובב מישרים", באור הדברים, ומקור המאמרים.
נתחבר בעזרת ה' יתברך - מאתי דוד רחימי יצ"ו - חולון יע"א
שנת "יראת ה' אלמדכם" (תשע"ב) לפ"ק

לפי רישיון  Creative Commons-CC-2.5

דילוג לתוכן