חָכְמָה מְפֹאָרָה - דובב שפתי ישנים

תוכן עניינים

--------

מ"א, ט"ז: וַיַּעַן יוֹסֵף אֶת פַּרְעֹה לֵאמֹר בִּלְעָדָי אֱלֹקִים יַעֲנֶה אֶת שְׁלוֹם פַּרְעֹה.

פֵּרֵשׁ רַשִּׁ"י : אֵין הַחָכְמָה מִשֶּׁלִּי, אֶלָּא אֱלֹקִים יִתֵּן עֲנִיָּה בְּפִי לִשְׁלוֹם פַּרְעֹה.

הַחָכְמָה הִיא נֵזֶר וַעֲטָרָה מְפֹאָרָה לְאָדָם, וּמַאֲרֶכֶת יָמָיו וּשְׁנוֹתָיו, שֶׁנֶּאֱמַר: *(((קהלת ז', י"ב.))) "הַחָכְמָה תְּחַיֶּה בְּעָלֶיהָ". וּבַגְּמָרָא *(((בבא בתרא י"ב ע"א.))) אָמַר אַמֵימָר: חָכָם - עָדִיף מִנָּבִיא! וּמִכָּל מָקוֹם, חַיָּב אָדָם לִזְכֹּר וְלֹא לִשְׁכֹּחַ שֶׁאֵין הַחָכְמָה מִמֶּנּוּ וּמִשֶּׁלּוֹ, אֶלָּא מַתְּנַת שָׁמַיִם הִיא, וְחֶסֶד ה' עָלָיו, וּכְשֵׁם שֶׁהַקָּבָּ"ה נְתָנָהּ לוֹ - כָּךְ בִּיכָלְתוֹ לִכְשֶׁיִּרְצֶה גַּם לִיטְלָה הֵימֶנּוּ, וּכְמוֹ שֶׁנֶּאֱמַר *(((איוב י"ב, כ'.))) "מֵסִיר שָׂפָה לְנֶאֱמָנִים, וְטַעַם זְקֵנִים יִקָּח".

וְאָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ:*(((פסחים ס"ו ע"ב.))) כָּל הַמִּתְיַהֵר - חָכְמָתוֹ מִסְתַּלֶּקֶת, וְכַמָּה רָאִינוּ שֶׁסָּרְחָה חָכְמָתָם, *(((וראה בלקוטי מוהר"ן (תורה ק"י) עה"פ (יהושע א', ח') "לא ימוש ספר התורה הזה מפיך" שהתוה"ק כל כולה רוחניות, ומי ששכלו הוא זך ורוחני, אינה תופסת מקום בראשו כלל, ויכול לזכור את כל התורה כולה. אך מי שמגשם את שכלו במחשבות גשמיות, או מי שמגשם ח"ו את התורה, אזי יש קצבה לזכרונו, וחדשות משכחות הישנות.))) וְאֵינָם זוֹכְרִים אֶת לִמּוּדָם, וְאִבְּדוּ כְּלִי חֶמְדָּתָם*(((וראה שבת (קמ"ז ע"ב) שרבי אלעזר בן ערך שכח תלמודו מרוב טובה ותענוגים, ובפסחים (ס"ט ע"א) שרבי אליעזר הגדול נעקר ממנו תלמודו ורבי עקיבא תלמידו החזירו לו. ומ"מ ח"ו לתלות הדבר בחסרונם.))) ! וּרְאֵה *(((ברכות י"ז ע"א.))) בַּגְּמָרָא שֶׁרָבָא הָיָה רָגִיל לוֹמַר: תַּכְלִית הַחָכְמָה - תְּשׁוּבָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים, שֶׁנֶּאֱמַר *(((תהלים קי"א, י'.))) "רֵאשִׁית חָכְמָה יִרְאַת ה' ", שֶׁבְּצֵרוּף שְׁנֵיהֶם זוֹכֶה לְחָכְמָה מְפֹאָרָה בִּכְלִי מְפֹאָר, *(((קהלת ד', ט'.))) וְטוֹבִים הַשְּׁנַיִם מִן הָאֶחָד.

--------

לעילוי נשמת ולזכות כל עם ישראל החיים והמתים

לזכות הרב המחבר

האתר כולו מוקדש לעילוי לנשמת כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולזכות כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולרפואת כל חולי עם ישראל בנפש בגוף ובנשמה. לייחדא קודשא בריך הוא ושכינתא על ידי ההוא טמיר ונעלם בשם כל ישראל, לעשות נחת להשם יתברך ולהמשיך רחמים וחסדים על כל העולם, לבירור עץ הדעת טוב ורע ולתיקון הדעת של כל בר ישראל, ולקרב את ביאת מלך המשיח צדקנו.

בפרט לזכות נשמות משה בן יוכבד רבנו עליו השלום רבן של כל ישראל, רבי שמעון בן יוחאי מגלה תורת הנסתר בעולם, רבי יצחק לוריא אשכנזי בן שלמה עטרת ראשינו, רבי ישראל הבעל שם טוב בן אליעזר מגלה תורת החסידות בעולם, רבנו נחמן בן פייגא אור האורות, רבי חיים בן יוסף ויטאל תלמיד רבנו האר"י, וכל הצדיקים והחסידים, הצדיקות והחסידות, האבות הקדושים והאמהות הקדושות, דוד המלך וכל יוצאי חלציו וכל אחד ואחד מישראל בכל מקום שהוא חי או מת.

ותיקון של כל ישראל החיים והמתים, ולפדיון של כל ישראל החיים והמתים מכל דין וייסורים שיש עליהם.

בס''ד - כל הזכויות שמורות (c) ל הרב דוד רחימי שליט''א
דובב שפתי ישנים

על פרשת השבוע
יכיל בקרבו הגיגים ופנינים יקרים, הליכות הלכות ומוסרים, את הלב מעוררים,
לתשובה ולמעשים, העולים ונלמדים, מדבריו הטהורים, ופירושיו המאירים,
על חמשת החומשים, של גדול המפרשים רבינו שלמה יצחקי – רש"י ז"ל.
ונלווה בכתובים, "דובב מישרים", באור הדברים, ומקור המאמרים.
נתחבר בעזרת ה' יתברך - מאתי דוד רחימי יצ"ו - חולון יע"א
שנת "יראת ה' אלמדכם" (תשע"ב) לפ"ק

לפי רישיון  Creative Commons-CC-2.5

דילוג לתוכן