הֵיאַךְ הוּא שֶׁמְּקַיְּמִים אָנוּ תּוֹרָה וּמִצְווֹת, וַהֲלֹא כָּל תּוֹרָה וּמִצְווֹת הֵמָּה אוֹרוֹת נִפְלָאִים שֶׁיֵּשׁ בָּהֶם כֹּחַ הַשְׁפָּעָה עָצוּם לַנֶּפֶשׁ, ועכ''ז הַלְּבָבוֹת נִשְׁאָרִים אֲטוּמִים וְלֹא חֲלִי וְלֹא מַרְגִּישׁ הָאָדָם שׁוּם הַשְׁפָּעָה וְהִתְעוֹרְרוּת גַּם לְאַחַר תּוֹרָה וּמִצְוָה שֶׁמְּקַיֵּם, וְנִשְׁאַר בְּמַדְרֵגָתוֹ כְּמוֹת שֶׁהוּא, מַדּוּעַ הַדָּבָר כֵּן?

דף הבית ספרי קודש אונליין ספר נפשי בשאלתי חלק א - שו''ת הֵיאַךְ הוּא שֶׁמְּקַיְּמִים אָנוּ תּוֹרָה וּמִצְווֹת, וַהֲלֹא כָּל תּוֹרָה וּמִצְווֹת הֵמָּה אוֹרוֹת נִפְלָאִים שֶׁיֵּשׁ בָּהֶם כֹּחַ הַשְׁפָּעָה עָצוּם לַנֶּפֶשׁ, ועכ''ז הַלְּבָבוֹת נִשְׁאָרִים אֲטוּמִים וְלֹא חֲלִי וְלֹא מַרְגִּישׁ הָאָדָם שׁוּם הַשְׁפָּעָה וְהִתְעוֹרְרוּת גַּם לְאַחַר תּוֹרָה וּמִצְוָה שֶׁמְּקַיֵּם, וְנִשְׁאַר בְּמַדְרֵגָתוֹ כְּמוֹת שֶׁהוּא, מַדּוּעַ הַדָּבָר כֵּן?
תוכן עניינים

--------

אכן, יתכן אדם שיחיה כאן בעוה''ז שבעים או שמונים שנה, בשמירת תורה ומצוות והכל בגדר חיצוניות, ופנימיותו עדיין לא הגיעה לזעזוע של כלום, ונשאר אדם זה עד זקנותו להיות שומר מצוות כקטן שהגיע לחינוך, שכל מצוותיו בחיצוניות.

כי כדי לקנות עבודת ה' בפנימיות - שזה העיקר המבוקש מהאדם - הוא רק במאמץ, שיתמיד האדם לחשוב בדעתו שהנהו אוהב את ה' באמת בכל לבו, וכן הוא ירא את ה' מגודלו ורוממותו, וכיוצא.

והרב ''מכתב מאליהו'' האריך בזה רבות בספריו, ולא מעט חוזר הוא ומזכיר שלעוה''ב יזכו אלו שהיתה אצלם אמיתות ופנימיות בעבודתם, ולא לאלו שעבדו את ה' מבחוץ.

וראה מה שכתב המכתב מאליהו (ח''ג עמ' 296) בשם בעל ה''תניא'' (סוף פרק ג') ... התקשרות והתחברות - שמקשר דעתו בקשר אמיץ וחזק מאד, ויתקע מחשבתו בחוזק..., אם לא יקשר דעתו ויתקע מחשבתו בחוזק ובהתמדה לא יוליד בנפשו יראה ואהבה אמיתית, כי אם דמיונות שוא...''

הרי שנצרך לכך עבודה ומאמץ להתמיד ולתקוע מחשבתו בחוזק שהנו אוהב ה', ויעורר געגועים בלבו וכיסופים לה' הגדול והנורא הטוב והמיטיב, ואף שהדבר מתחילה בגדר דמיון וחיצוניות, אולם בהתמדה במחשבות אלו, ובתכלית כדי שיכנסו פנימה בלבו, בוודאי יועיל לו מאד, לכן יכניס בלבו מחשבות יראה ממנו ובכך עבודתו - לאחר התמדה באופן זה זמן וזמנים - תהא בפנימיות לבבו שזה עיקר דרישת ה' מהאדם.

--------

לעילוי נשמת ולזכות כל עם ישראל החיים והמתים

לזכות הרב המחבר

האתר כולו מוקדש לעילוי לנשמת כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולזכות כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולרפואת כל חולי עם ישראל בנפש בגוף ובנשמה. לייחדא קודשא בריך הוא ושכינתא על ידי ההוא טמיר ונעלם בשם כל ישראל, לעשות נחת להשם יתברך ולהמשיך רחמים וחסדים על כל העולם, לבירור עץ הדעת טוב ורע ולתיקון הדעת של כל בר ישראל, ולקרב את ביאת מלך המשיח צדקנו.

בפרט לזכות נשמות משה בן יוכבד רבנו עליו השלום רבן של כל ישראל, רבי שמעון בן יוחאי מגלה תורת הנסתר בעולם, רבי יצחק לוריא אשכנזי בן שלמה עטרת ראשינו, רבי ישראל הבעל שם טוב בן אליעזר מגלה תורת החסידות בעולם, רבנו נחמן בן פייגא אור האורות, רבי חיים בן יוסף ויטאל תלמיד רבנו האר"י, וכל הצדיקים והחסידים, הצדיקות והחסידות, האבות הקדושים והאמהות הקדושות, דוד המלך וכל יוצאי חלציו וכל אחד ואחד מישראל בכל מקום שהוא חי או מת.

ותיקון של כל ישראל החיים והמתים, ולפדיון של כל ישראל החיים והמתים מכל דין וייסורים שיש עליהם.

בס''ד - כל הזכויות שמורות (c) ל הרב יעקב ישראל לוגאסי שליט''א
נפשי בשאלתי חלק א - שו''ת

הרב יעקב ישראל לוגאסי שליט''א

לפי רישיון  Creative Commons-CC-2.5

דילוג לתוכן