בודקים בציציותיהם

דף הבית ספרי קודש אונליין שעטנז בודקים בציציותיהם
תוכן עניינים הצג
מאת: מנחם בק, קו עיתונות דתית
לאחר החלטת בית-הדין של חסידות סקווירא מן השבוע שעבר, גם בד"צ בעלזא קורא לחסידים למסור את הטליתות לבדיקת שעטנז דחופה * "מי שנכשל בשעטנז, ינדב סכום כסף לצדקה" כך בהחלטה

 

לאחר ישיבה ממושכת שנערכה בשעות צהרי יום שלישי בכובד ראש וברצינות יתרה, יצאו דייני בד'"צ מחזיקי הדת-בעלזא בהוראה לכלל החסידים ורוכשי הטליתות בעלות הכשר בית-הדין: למסור את טליתותיהם לבדיקת שעטנז דחופה, מחשש להימצאות כלאיים, בדיקה מדגמית של כ-200 טליתות נערכה יום קודם לכן, וממנה עלו ממצאי שעטנז לא מעודדים, כאשר אחוזים ניכרים של פוליאסטר נמצאו בטליתות.

פרטי ההחלטות בישיבה הן כדלקמן: טליתות שנמצאו בהם תערובת חוט פשתן, אסור להתעטף בהן ובעל הטלית זכאי לדרוש את כספו מהמוכר. טליתות שנמצאו בהן תערובות ממין אחר שאינו סינטטי, מותרות בשימוש. אם רוב הטלית ממין אחר, יש לקנות טלית חדשה מצמר רחלים. טליתות שנמצא בהם פוליאסטר עד 40 אחוז, ניתן לברך עליהם. בטליתות שנמצא בהם רוב סינתטי, רשאי בעל הטלית לדרוש כספו חזרה מהמוכר. ובטליתות שנמצאו תערובות ממינים אחרים שהם פחות מ-40%, יש לפנות לבית דין בנוגע לתביעת המוכר על החזר כספי.

פרשת הטליתות עלתה לכותרות בשבוע שעבר, בעקבות פסק שהוציא בד"צ דחסידי סקווירא בארה"ב, בעקבות שעטנז שמצא בטליתות בהשגחתו.

ההחלטה האחרונה שנתקבלה בבית-הדין, היא, כי "מי שנכשל, לא עלינו, בלבישת שעטנז, עליו לנדב סכום כסף לצדקה, וה' הטוב ירחמנו".

דילוג לתוכן