בַּמֶּה הַנָּכוֹן לְהַתְחִיל כְּדֵי לְהִתְעַלּוֹת בַּעֲבוֹדַת ה', הַאִם בְּחֵלֶק הַ''סּוּר מֵרָע'', דְּהַיְנוּ פְּרִישׁוּת וְשִׁבּוּר הַתַּאֲווֹת הַגּוּפָנִיִּים, אוֹ בְּחֵלֶק הָ''עֲשֵׂה טוֹב'' - לְהַרְבּוֹת בַּתּוֹרָה וּבְמַחְשָׁבוֹת שֶׁל דְּבֵקוּת?

דף הבית ספרי קודש אונליין ספר נפשי בשאלתי חלק א - שו''ת בַּמֶּה הַנָּכוֹן לְהַתְחִיל כְּדֵי לְהִתְעַלּוֹת בַּעֲבוֹדַת ה', הַאִם בְּחֵלֶק הַ''סּוּר מֵרָע'', דְּהַיְנוּ פְּרִישׁוּת וְשִׁבּוּר הַתַּאֲווֹת הַגּוּפָנִיִּים, אוֹ בְּחֵלֶק הָ''עֲשֵׂה טוֹב'' - לְהַרְבּוֹת בַּתּוֹרָה וּבְמַחְשָׁבוֹת שֶׁל דְּבֵקוּת?
תוכן עניינים

--------

הנכון הוא שבאם האדם מבטש ומשבר גופו, ומענה את תאוותיו הגופניים, וּמְעַנֶּה את פיו מלדבר דברים בטלים ועאכו''כ האסורים, בנקל יותר יזכה להשגות נפלאות, אולם לרוב בני האדם אין בכוחם להתחיל בפרישות ובעינוי הגוף מתאוותיו וברסן על הפה שיהיה שמור מדברים בטלים וכיוצא.

ולכן למעשה, הנראה הוא שיש לילך בדרך העשה טוב, להרבות בתורה, בתרגילי אמונה, בשינון אמונה, במחשבות דביקות בה' בהדרגה אולם בעקביות.

אלא שבד בבד חייב לרסן עצמו מתאוות גופניות מיותרות שהמה המותרות ורבוי הדברים בטלים, כי אז לא יעלה בידו כלום.

לסיכום: דרך העבודה בדרך כלל הוא להתמקד יותר על חלק העשה טוב כנ''ל, ולא בדרך הפרישות וענוי הגוף בתחילה באופן קיצוני, אולם במדת מה בודאי שיש לעצור את הגוף מריבוי במותרות כדי שלא ימנע ויחסם ממנו מה שניתן להשיג בדרך העשה טוב שהולך הוא בה.

--------

לעילוי נשמת ולזכות כל עם ישראל החיים והמתים

לזכות הרב המחבר

האתר כולו מוקדש לעילוי לנשמת כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולזכות כל אחד ואחד מעם ישראל החיים והמתים ולרפואת כל חולי עם ישראל בנפש בגוף ובנשמה. לייחדא קודשא בריך הוא ושכינתא על ידי ההוא טמיר ונעלם בשם כל ישראל, לעשות נחת להשם יתברך ולהמשיך רחמים וחסדים על כל העולם, לבירור עץ הדעת טוב ורע ולתיקון הדעת של כל בר ישראל, ולקרב את ביאת מלך המשיח צדקנו.

בפרט לזכות נשמות משה בן יוכבד רבנו עליו השלום רבן של כל ישראל, רבי שמעון בן יוחאי מגלה תורת הנסתר בעולם, רבי יצחק לוריא אשכנזי בן שלמה עטרת ראשינו, רבי ישראל הבעל שם טוב בן אליעזר מגלה תורת החסידות בעולם, רבנו נחמן בן פייגא אור האורות, רבי חיים בן יוסף ויטאל תלמיד רבנו האר"י, וכל הצדיקים והחסידים, הצדיקות והחסידות, האבות הקדושים והאמהות הקדושות, דוד המלך וכל יוצאי חלציו וכל אחד ואחד מישראל בכל מקום שהוא חי או מת.

ותיקון של כל ישראל החיים והמתים, ולפדיון של כל ישראל החיים והמתים מכל דין וייסורים שיש עליהם.

בס''ד - כל הזכויות שמורות (c) ל הרב יעקב ישראל לוגאסי שליט''א
נפשי בשאלתי חלק א - שו''ת

הרב יעקב ישראל לוגאסי שליט''א

לפי רישיון  Creative Commons-CC-2.5

דילוג לתוכן